Kamień w ogrodzie – naturalne aranżacje z kamienia

 • „Dzięki kamieniom udało nam się stworzyć efektowne rabaty” – Urszula Lipinska, Czersk

 • Największe głazy na skalniak musiały zostać przewiezione za pomocą maszyn budowlanych.
  Zdjęcie 1 z 5
  Największe głazy na skalniak musiały zostać przewiezione za pomocą maszyn budowlanych.
 • Ogród uprawiamy od 20 lat i z perspektywy czasu oboje z mężem możemy stwierdzić, że gdyby nie kamienie, byłby on pozbawiony uroku.

  Skalniak

  Jedną z pierwszych kamiennych aranżacji był skalniak. Materiały do jego wykonania musieliśmy przywieźć ciężkim sprzętem budowlanym, który posłużył również do ich ułożenia. Aby osiągnąć zamierzony efekt, między roślinami skalnymi umieściliśmy sporo kamieni. Byliny zbierałam przez kilkanaście lat, ale warto było. Obecnie mieszczą się tu dziesiątki gatunków i odmian, a wśród nich m.in. floksy, zawilce, zawciągi, rojniki i karłowe odmiany iglaków.

  Wrzosowisko

  Dzięki kamieniom udało nam się w ciekawy sposób zaaranżować wrzosowisko. Powstało ono na wzniesieniu, które wspaniale różnicuje krajobraz. Za pomocą głazów wyznaczyliśmy na nim tarasy.

  Podniesione rabaty

  Na naszej posesji mamy kilka podniesionych rabat. Wykończone są one oczywiście kamieniami. Doskonale rosną na nich byliny (zwłaszcza irysy bródkowe i liliowce), kwiaty jednoroczne, a nawet winorośle.

  Suchy strumyk

  Obok budynku mieszkalnego mój mąż zrobił tzw. „suchy strumyk”. Pełni on ozdobną  funkcję, ale kiedy pada deszcz, doskonale odprowadza wypływającą z rynny wodę.

  Rodzaje kamienia

  W naszym ogrodzie prym wiodą kamienie polne. Mamy tu także trochę kostki granitowej i górskiego piaskowca. Ten ostatni posłużył do oddzielenia trawnika od rabaty z jukkami i liliowcami. Mimo że jest go mało, to i tak urozmaica teren.

  Układanie kamienia

  Wykończając rabaty, układamy kamienie bez specjalnej selekcji. Tylko czasami wybieramy takie z ładniejszą albo bardziej płaską stroną, by tworzyły dopasowaną całość. Jeśli jednak kamienie mają służyć do budowy, np. murku, grilla, podestu, to trzeba poświęcić im więcej uwagi i pracy. Zbyt duże należy najpierw połupać, a następnie nadać im wymagany kształt. Tylko wtedy całość będzie wyglądała estetycznie.

  Jeszcze kilka lat temu nie było problemu ze zdobyciem kamieni, zwłaszcza polnych. Najczęściej otrzymywaliśmy je od zaprzyjaźnionych rolników, którzy przy okazji chętnie też pomagali w transporcie. Wystarczyły więc chęci do pracy i… można było realizować kolejne kamienne projekty. Dzisiaj jest już trudniej o taki materiał budowlany. Pewnie dlatego, że kamienie, jako surowiec naturalny i ekologiczny, stały się ostatnio bardzo modne.

  Urszula Lipinska

 • Ulubione 0
 • Na podobny temat

 • 2 komentarze

  • Gość
   2014-03-23T19:10:30+01:00 Barbara (gość ) IP: 178.56.*.*
   Tworze ogrod ,mam moc kamieni (z rozbiórki kamiennego chlewika) i Pani ogrod jest dla mnie inspiracja.Szczegolnie ta podwyzszona rabata tarasowa.
  • Gość
   2014-06-17T14:23:29+02:00 beatka (gość ) IP: 178.43.*.*
   piękny ogród. Kamienie świetnie wyglądają w ogrodach bo generalnie naturalne materiały dobrze komponują się z roślinami. sama mam taki ogród i zamawialam kamienie w firmie mm dom i ogrod :) piekne kamienie, piękne ułożone i są cudowną ozdobą ogrodu :)

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

 

 

 


 

 

 


   

 

  

 

 


 

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!

  


 

    Księżycowy Kalendarz Ogrodnika                          2018

 

 

Wideo

Jak uprawiać zioła na tarasie lub balkonie Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady