Budowa gołębnika – jak zbudować gołębnik

 • „Ażurowa podłoga w pomieszczeniach zapewnia gołębiom niezbędną dla ich zdrowia wentylację” – Marek Lipinski, Czersk

 • Do budowy wykorzystane zostały drewniane deski i bardzo trwałe podkłady kolejowe
  Zdjęcie 1 z 2
  Do budowy wykorzystane zostały drewniane deski i bardzo trwałe podkłady kolejowe
 • Jestem wielkim miłośnikiem i zarazem hodowcą gołębi pocztowych. Aby rozwijać swoje zainteresowania, postanowiłem zbudować w ogrodzie gołębnik. Miał być tak duży, by w przyszłości nie trzeba było nic dobudowywać. Konstrukcję osadziłem na betonowych słupach. Gołębnik ma 18 m długości i 3 m szerokości. Po bokach zamontowałem przestronne woliery. Szkielet budynku jest wykonany z kantówek 10x10 cm. Całość obiłem deskami, które są połączone na tzw. „własne pióro”. Dach pokryłem gontem.

  Gołębnik podzieliłem na 7 części, z czego jedna jest składzikiem gospodarczym. W środku znajduje się korytarz, z którego można wchodzić do poszczególnych pomieszczeń. Podłoga w budynku to drewniany ruszt. Dzięki temu uzyskałem, tak ważną dla zdrowia gołębi, wentylację. Powierzchnia gołębnika wynosi 54 m².

  Przestrzeń między gruntem a podłogą wykorzystuję do składowania resztek belek, desek, listew, doniczek itp. Aby nie były one widoczne, posadziliśmy dookoła sporo roślin, które świetnie maskują ten składzik. Doskonale sprawdził się w tej roli bukszpanowy żywopłot. Zbudowany przed gołębnikiem taras o szerokości 1,5 m także częściowo zakrył przestrzeń pod podłogą.

  Dodatkowo przed tarasem zbiłem dwie 5-metrowe donice. Pośrodku nich zamontowałem schody. Do ich budowy wykorzystałem podkłady kolejowe. Jest to bardzo trwały materiał, więc długo będzie spełniać swoją rolę. Wspólnie z żoną napełniliśmy donice żyzną ziemią i kompostem. Następnie posadziliśmy 20 krzewów trzmieliny, na przemian kilka odmian.

  Marek Lipinski

 • Ulubione 0
 • Na podobny temat

  • Dodane przez: nagietka
  • 2013-05-30T00:00:00+02:00
 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

 

 

 


 

 

 


   

 

  

 

 


 

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!

  


 

    Księżycowy Kalendarz Ogrodnika                          2018

 

 

Wideo

Jak uprawiać zioła na tarasie lub balkonie Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady