Budowa gołębnika – jak zbudować gołębnik

 • „Ażurowa podłoga w pomieszczeniach zapewnia gołębiom niezbędną dla ich zdrowia wentylację” – Marek Lipinski, Czersk

 • Do budowy wykorzystane zostały drewniane deski i bardzo trwałe podkłady kolejowe
  Zdjęcie 1 z 2
  Do budowy wykorzystane zostały drewniane deski i bardzo trwałe podkłady kolejowe
 • Jestem wielkim miłośnikiem i zarazem hodowcą gołębi pocztowych. Aby rozwijać swoje zainteresowania, postanowiłem zbudować w ogrodzie gołębnik. Miał być tak duży, by w przyszłości nie trzeba było nic dobudowywać. Konstrukcję osadziłem na betonowych słupach. Gołębnik ma 18 m długości i 3 m szerokości. Po bokach zamontowałem przestronne woliery. Szkielet budynku jest wykonany z kantówek 10x10 cm. Całość obiłem deskami, które są połączone na tzw. „własne pióro”. Dach pokryłem gontem.

  Gołębnik podzieliłem na 7 części, z czego jedna jest składzikiem gospodarczym. W środku znajduje się korytarz, z którego można wchodzić do poszczególnych pomieszczeń. Podłoga w budynku to drewniany ruszt. Dzięki temu uzyskałem, tak ważną dla zdrowia gołębi, wentylację. Powierzchnia gołębnika wynosi 54 m².

  Przestrzeń między gruntem a podłogą wykorzystuję do składowania resztek belek, desek, listew, doniczek itp. Aby nie były one widoczne, posadziliśmy dookoła sporo roślin, które świetnie maskują ten składzik. Doskonale sprawdził się w tej roli bukszpanowy żywopłot. Zbudowany przed gołębnikiem taras o szerokości 1,5 m także częściowo zakrył przestrzeń pod podłogą.

  Dodatkowo przed tarasem zbiłem dwie 5-metrowe donice. Pośrodku nich zamontowałem schody. Do ich budowy wykorzystałem podkłady kolejowe. Jest to bardzo trwały materiał, więc długo będzie spełniać swoją rolę. Wspólnie z żoną napełniliśmy donice żyzną ziemią i kompostem. Następnie posadziliśmy 20 krzewów trzmieliny, na przemian kilka odmian.

  Marek Lipinski

 • Ulubione 0
 • Na podobny temat

  • Autor: nagietka
  • 2013-05-30T00:00:00+02:00
 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

 Mój Piękny Ogród na Instagramie!

  


    Sprawdź poprawne odpowiedzi!

 

  


 

 

 

 

  


        Księżycowy Kalendarz Ogrodnika 2016

 

Wideo

Jak korzystać z nawozów długo działających Odtwarzaj

Nasi eksperci

 

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

 

dr inż. Grzegorz Pusz

dr inż. Wojciech Pusz
konsultant sezonowy
Pytania dot. walki z chorobami roślin

środy godz. 17-18

tel. 71 376 28 42 

   e-mail: porady.mpo@gmail.com

Zapis do newslettera

 

„Mój piękny ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji i ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady