Uprawa żurawiny

 • „Choć jej krzewy zajmują w ogrodzie tylko 1,5 m² to jesienią zbieram z nich aż 3 kg owoców” – Jerzy Jaworski, Grodzisk

 • Żurawina najlepiej udaje się na terenach podmokłych, wręcz bagiennych.
  Żurawina najlepiej udaje się na terenach podmokłych, wręcz bagiennych.
 • Stanowisko

  Ta płożąca się krzewinka rośnie na podmokłych, kwaśnych torfowych glebach. Bez zapewnienia roślinie stale wilgotnego i kwaśnego podłoża, nie może być mowy o sukcesie uprawy. Wymaga też słonecznego stanowiska, gdyż zacienione owoce pozostaną zielone, pomimo osiągnięcia dojrzałości.

  Aby uprawiać żurawinę, trzeba zdjąć szpadlem 20-centymetrową warstwę gleby i zastąpić ją kwaśnym torfem ogrodniczym (pH 3,0–4,0) lub mieszaniną torfu z trocinami. Jeżeli mamy na działce glebę zasadową, powinniśmy taki dół wyścielić lekko podziurawioną czarną folią i dopiero wtedy zasypać torfem. W celu jeszcze lepszego zakwaszenia podłoża można rozsypać siarczan potasu lub superfosfat
  w dawce 1,5 dag na 1 m².

  Sadzenie i pielęgnacja

  Najodpowiedniejszą porą na sadzenie żurawiny jest wczesna wiosna. Kupione roślinki umieszczamy płytko w odległości ok. 20 cm. Bardzo ważne jest wyściółkowanie podłoża kwaśną korą, trocinami lub gruboziarnistym piaskiem. Istotne, by nie miał on wapnia. Również woda do podlewania nie powinna go zawierać. Podłoże szybko zostanie odkwaszone i wtedy rośliny zaczną chorować. Najlepsza do tego jest deszczówka.

  Żurawina wspaniale udaje się w naszym klimacie przy zapewnieniu jej dużej wilgotności powietrza i gleby. Nie znosi suszy i długotrwałych upałów. Najważniejszy zabieg pielęgnacyjny to podlewanie. Swoje krzewy w okresach bezdeszczowych nawadniam codziennie.

  Na wiosnę żurawinę zasilam nawozem do roślin kwasolubnych. W sezonie delikatnie odchwaszczam. Na okres zimy dobrze jest ją przykryć zieloną siatką cieniującą lub cienką warstwą liści. Na przedwiośniu chroni to krzewy przed przemarzaniem, kiedy rośliny budzą się do życia, a korzenie nie mogą jeszcze pobrać wody z zamarzniętej ziemi.

  Jerzy Jaworski

 • Ulubione 0
 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

 

 

 


 

 

 


   

 

  

 

 


 

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!

  


 

    Księżycowy Kalendarz Ogrodnika                          2018

 

 

Wideo

Czerwcowy numer "Mojego Pięknego Ogrodu" już w kioskach! Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady