Uprawa ziemniaków - kiedy sadzić ziemniaki?

 • „Mam sprawdzony sposób na sukces w uprawie ziemniaków i chętnie się nim podzielę” – Halina Kołocka, Wyszków

 • „Tydzień przed planowanym sadzeniem wyciągam ziemniaki z piwnicy”, pisze nasza czytelniczka Halina Kołocka.
  „Tydzień przed planowanym sadzeniem wyciągam ziemniaki z piwnicy”, pisze nasza czytelniczka Halina Kołocka.
 • Chciałabym podzielić się swoim sekretem uprawy ziemniaków. To właśnie dzięki niemu moje kartofelki doskonale plonują.

  Termin sadzenia ziemniaków

  Zazwyczaj ziemniaki wysadza się z końcem kwietnia lub z początkiem maja, a ja robię to już w pierwszych dniach kwietnia. Przed laty zasadziłam je 2 kwietnia i plon był obfity, więc od tego czasu trzymam się tylko tego terminu. Jeśli zdarzą się przymrozki i pędy przemarzają – nic strasznego. Ziemniaki bardzo szybko wypuszczają nowe zdrowe pędy, które błyskawicznie pną się ku słońcu.

  Sadzeniaki

  Do zimowania staram się zawsze wybierać okazy równe, średniej wielkości, z wyraźnymi zdrowymi oczkami. Tydzień przed planowanym sadzeniem zabieram ziemniaki z piwnicy, w której zimowały przysypane piaskiem, i przekładam je w ciemne, suche miejsce, np. pod stół lub pod łóżko. Kiedy już pojawią się kiełki długości 1,5-2 cm, rozpoczynam sadzenie.

  Oczka w ziemniakach

  Oczka na ziemniakach zazwyczaj rozsiane są nierównomiernie: z jednej strony jest ich więcej, z drugiej mniej. Z reguły odcinam nożem „łysą”, czyli pozbawioną oczek część bulwy – można spokojnie wykorzystać ją w kuchni, a tę usianą oczkami przeznaczam na pole.

  Sadzenie ziemniaków

  W każdy dołek wsypuję najpierw ok. 150-200 g popiołu – to najlepsza odżywka i jednocześnie środek chroniący ziemniaki od chorób. A dodatkowo – aby kartofel wyrósł duży, podczas kwitnięcia zrywam z każdego krzaka po 3-5 pąków. Wtedy cała siła wzrostu będzie skierowana nie w kwiaty, a w bulwę. Przy zachowaniu wszystkich tych zasad ziemniaki można zacząć wykopywać już w połowie czerwca.

  Halina Kołocka

   

  Przepis na Ogród – Kiedy najlepiej sadzić ziemniaki?

  Rady zawarte w niektórych listach bywają dyskusyjne. Tak wczesne sadzenie ziemniaków możliwe jest tylko w cieplejszym klimacie. Najważniejsza jest temperatura gleby, która na głębokości 10 cm nie może spaść poniżej 7°C. Nie zgadzamy się również z autorką w kwestii bulw. Z pewnością w ciemnościach dorodne kiełki nie wyrosną! Pojawiające się kiełki są białe, długie i kruche. Takie się odłamuje. Prawidłowe kiełkowanie może mieć miejsce tylko w świetle (ale nie bezpośrednio w słońcu), w temperaturze 18-20°C podczas pierwszych 2 tygodni
  i 10-12°C w następne dni.

   
   
 • Ulubione 0
 • Na podobny temat

  • Autor: nagietka
  • 2014-02-01T00:00:00+01:00
 • 2 komentarze

  • Gość
   2014-05-04T13:33:41+02:00 jula (gość ) IP: 83.24.*.*
   nie ma potrzeby sadzić całych ziemniaków, wystarczy kawałek z oczkiem
  • Gość
   2015-02-02T09:35:21+01:00 gość IP: 31.128.*.*
   nie powinno się jeśc ziemniaków z oczkami.

Wideo

Odmieniony Mój Piękny Ogród już w kioskach Odtwarzaj

Nasi eksperci

 

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18
tel. 71 376 28 42

„Mój piękny ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje ogrodów, balkonów i rabat kwiatowych, projekty nowych nasadzeń, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji i ochrony roślin sadowniczych, ozdobnych oraz warzywnych. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady

Połącz się z Mój Piękny Ogród