Ciecierzyca zamiast fasolki – uprawa ciecierzycy

 • „Ma duże wymagania co do temperatury i dlatego pod folią lub w tunelach plonuje znacznie obficiej” – Zofia Klimas, Warka

 • Ugotowane liście ciecierzycy można przykładać na zwichnięcia.
  Zdjęcie 1 z 2
  Ugotowane liście ciecierzycy można przykładać na zwichnięcia.
 • Czy znacie nasiona ciecierzycy? Jeśli jeszcze nigdy ich nie próbowaliście, bardzo polecam, bo są pożywne i smaczne. Czasami można je kupić w niektórych sklepach spożywczych. Są w niedużych puszkach bądź w postaci suchego ziarna.

  Uprawa ciecierzycy

  Uprawę ciecierzycy w naszym klimacie poleciłabym tylko na małą skalę jako ciekawostkę lub eksperyment ogrodniczy na działce. Jest to roślina zdecydowanie ciepłolubna i zbiory będą raczej niewielkie. Krzaczki uprawiane pod kloszami lub w tunelu dadzą obfitszy plon. Ciecierzyca jest bardzo zbliżona pod wieloma względami do fasolki, ale raczej jej nie zastąpi, ponieważ lubi wyższe temperatury. Mimo to polecam spróbować zarówno uprawy cieciorki (tak niektórzy ją nazywają), jak i jej orzechowego smaku.

  Siew ciecierzycy

  Ciecierzycę możemy wysiać prosto do gruntu na początku maja. Ja w dołkach o głębokości 6 cm umieszczam po 3 nasiona. Potem po wykiełkowaniu siewek pozostawiam tylko najdorodniejsze okazy. Ciecierzyca tworzy krzaczki (30-50 cm wysokości) o sztywnych łodygach. Kwitnie na różowo lub biało, a w strąkach znajdują się jedno lub dwa nasionka przypominające ziarna grochu. Dojrzewają one już w sierpniu, chociaż najlepiej zbierać je, gdy strąki brązowieją.

  Pielęgnacja uprawy

  Ciecierzyca jest odporna na suszę, ale gdy kwitnie i zawiązuje strączki, może wymagać podlewania. W czasie prac porządkowych przy krzewach lub w chwili zbioru radzę założyć rękawice, gdyż cała roślina pokryta jest drobnymi włoskami zawierającymi kwas szczawiowy, który drażni skórę.

  Właściwości zdrowotne i zalety kulinarne

  Ciecierzyca to bogactwo białka, fosforu, potasu, żelaza, błonnika oraz witaminy B. Dzięki temu z powodzeniem może zastąpić w diecie mięso. Ze zmielonych nasion ciecierzycy wyrabia się również mąkę do wypieków. Ja często gotuję nasiona (45 min) z dodatkiem listka laurowego. Przed tym trzeba je moczyć przez ok. 12 godzin w wodzie. Ze zmielonych ugotowanych ziaren zmieszanych z oliwą, sokiem z cytryny, zmiażdżonym czosnkiem można przyrządzić pożywny jarski pasztet do smarowania pieczywa.

  Zofia Klimas

   

  Ciecierzyca na kiełki

  Z ziarna ciecierzycy możemy też przygotować smaczne kiełki. Należy tylko kupić nasiona specjalnie do tego przeznaczone, np. w sklepie ze zdrową żywnością. Talerzyk ustawiony w ciepłym, widnym miejscu trzeba wyłożyć mokrą ligniną, wysypać nasiona i zraszać wodą 2-3 razy dziennie.

 • Ulubione 0
 • Na podobny temat

  • Dodane przez: nagietka
  • 2013-12-02T00:00:00+01:00
 • 1 komentarz

  • Gość
   2014-09-23T21:52:57+02:00 gość Jolanda (gość ) IP: 37.248.*.*
   Nasiona cieciorki nauczyła mnie jeść córka. Są bardzo smaczne. Najczęściej gotuję z niej zupę tak jak grochową, tylko z cieciorką. Jest pyszna. Myślę teraz jak mogłam żyć bez cieciorki?

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

 

 

 


 

 

 


   

 

  

 

 


 

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!

  


 

    Księżycowy Kalendarz Ogrodnika                          2018

 

 

Wideo

Czerwcowy numer "Mojego Pięknego Ogrodu" już w kioskach! Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady