Podlewanie co kilka dni, ale bardzo obfite

 • O regularnym podlewaniu roślin należy pamiętać zawsze - nie tylko w czasie upałów. Od tego zależy w końcu ich jakość w przyszłym sezonie.

  W sierpniu krzewy i drzewa kończą już intensywny wzrost i zaczynają przygotowywać się do zimy, ale nie wolno zapominać, że w razie suszy powinny być podlewane. Szczególnie należy pamiętać o podlewaniu krzewów zawsze zielonych, ponieważ wyparowują one wodę przez cały rok, więc ich tkanki powinny być nawodnione, co warunkuje pomyślne przezimowanie.

  Najwięcej wody potrzebują krzewy i drzewa w pierwszym roku po posadzeniu, ponieważ ich system korzeniowy jest słabo rozwinięty. Objawem niedoboru wody w glebie jest więdnięcie roślin w upalne dni; wówczas koniecznie przystępujemy do podlewania roślin.

  Podlewamy w godzinach rannych i popołudniowych, używając wody o temp. 12-16ºC, najlepiej odstanej w zbiornikach lub pojemnikach. Rośliny powinny być nawadniane raz na kilka dni, ale w dużych ilościach, wówczas zwiększy się zapas wody w glebie. Częste podlewanie w małych ilościach zwiększa wilgotność powietrza, ponieważ woda szybciej paruje, ale nie dociera do korzeni. Nawadniając trawnik, pamiętajmy, że częste koszenie likwiduje powierzchnię transpiracyjną roślin i zmniejsza się zapotrzebowanie na wodę.

  Z tej porady skorzystasz w miesiącach:
  Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień
 • Ulubione 0
 • Podobne porady

  • Dobry plan na ogród to połowa sukcesu

   Wyobraźmy sobie ogród o powierzchni 450 metrów kwadratowych, w którym okres kwitnienia trwa od wczesnej wiosny aż do jesieni. Postarajmy się, jego granicach znalazło się kilka założeń...

  • Przygotowanie iglaków do zimy

   Dobre przygotowanie roślin do zimy trwa przez cały sezon. Rośliny zdrowe, dobrze odżywione łatwiej znoszą mrozy. Bezpośrednio przed zimą należy zabezpieczyć je przed rozłamywaniem od nadmiernych...

  • Jak uprawiać drzewka oliwne

   Oliwka jest zawsze zielonym drzewem, dorastającym do 12 m wysokości. Jest niezwykle odporna i żywotna – pojedyncze drzewa mogą dożywać wieku 1500 lat, wciąż owocując. np. 1500-letnie drzewo rosnące...

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się

 

 

 


 

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

  

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!


Wideo

Jak wykonać ruchomy świąteczny obrazek Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady