Podlewanie co kilka dni, ale bardzo obfite

 • O regularnym podlewaniu roślin należy pamiętać zawsze - nie tylko w czasie upałów. Od tego zależy w końcu ich jakość w przyszłym sezonie.

  W sierpniu krzewy i drzewa kończą już intensywny wzrost i zaczynają przygotowywać się do zimy, ale nie wolno zapominać, że w razie suszy powinny być podlewane. Szczególnie należy pamiętać o podlewaniu krzewów zawsze zielonych, ponieważ wyparowują one wodę przez cały rok, więc ich tkanki powinny być nawodnione, co warunkuje pomyślne przezimowanie.

  Najwięcej wody potrzebują krzewy i drzewa w pierwszym roku po posadzeniu, ponieważ ich system korzeniowy jest słabo rozwinięty. Objawem niedoboru wody w glebie jest więdnięcie roślin w upalne dni; wówczas koniecznie przystępujemy do podlewania roślin.

  Podlewamy w godzinach rannych i popołudniowych, używając wody o temp. 12-16ºC, najlepiej odstanej w zbiornikach lub pojemnikach. Rośliny powinny być nawadniane raz na kilka dni, ale w dużych ilościach, wówczas zwiększy się zapas wody w glebie. Częste podlewanie w małych ilościach zwiększa wilgotność powietrza, ponieważ woda szybciej paruje, ale nie dociera do korzeni. Nawadniając trawnik, pamiętajmy, że częste koszenie likwiduje powierzchnię transpiracyjną roślin i zmniejsza się zapotrzebowanie na wodę.

  Z tej porady skorzystasz w miesiącach:
  Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień
 • Ulubione 0
 • Podobne porady

  • Dobry plan na ogród to połowa sukcesu

   Wyobraźmy sobie ogród o powierzchni 450 metrów kwadratowych, w którym okres kwitnienia trwa od wczesnej wiosny aż do jesieni. Postarajmy się, jego granicach znalazło się kilka założeń...

  • Przygotowanie iglaków do zimy

   Dobre przygotowanie roślin do zimy trwa przez cały sezon. Rośliny zdrowe, dobrze odżywione łatwiej znoszą mrozy. Bezpośrednio przed zimą należy zabezpieczyć je przed rozłamywaniem od nadmiernych...

  • Jak uprawiać drzewka oliwne

   Oliwka jest zawsze zielonym drzewem, dorastającym do 12 m wysokości. Jest niezwykle odporna i żywotna – pojedyncze drzewa mogą dożywać wieku 1500 lat, wciąż owocując. np. 1500-letnie drzewo rosnące...

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się

Zapraszamy do udziału w konkursie

 

 


 

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

 

 

 


 

 

 


 

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!

  


 

    Księżycowy Kalendarz Ogrodnika                          2018

 

 

Wideo

Jak uprawiać pomidory w doniczce Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady