Wyjątkowe trawy ozdobne

 • Gdy wszystko wokół przekwita, ich olbrzymie pędy i wiechy kwiatowe stroją się w piękne barwy. Poznajcie wybrane trawy ozdobne, których uroda wprowadzi do jesiennego ogrodu tak potrzebną energię.

 • Hakonechloa smukła Hakonechloa macra to bujna trawa ozdobna, która doskonale kontrastuje z obficie obsypanymi w kwiatostany krzewami, w tym przypadku kocimiętką Faassena Nepeta faassenii (zdj.: Fotolia.com)
  Hakonechloa smukła Hakonechloa macra to bujna trawa ozdobna, która doskonale kontrastuje z obficie obsypanymi w kwiatostany krzewami, w tym przypadku kocimiętką Faassena Nepeta faassenii (zdj.: Fotolia.com)
 • Zaczynamy doceniać trawy. Lubią je zarówno początkujący ogrodnicy, jak i zawodowi projektanci. Dzięki olbrzymiej różnorodności gatunkowej trawy ozdobne można uprawiać praktycznie w każdych warunkach, tworząc aranżacje atrakcyjne wizualnie przez cały rok.  

   

  Drżączka średnia

  Drżączka średnia Briza media ma ładne kwiato- i owocostany. Kwitnie od maja do sierpnia. Gatunek ten może rosnąć na glebach suchych do lekko wilgotnych, w pełnym słońcu lub półcieniu. Kłosy kwiatowe mają wysokość od 20 do 40 centymetrów, ścina się je jesienią, liście usuwa dopiero wiosną. Wówczas można rośliny rozmnożyć przez podział. Drżączka nadaje się do ogrodów wrzosowych i naturalnych, jej pędy można wykorzystywać na suche bukiety.  

   

  Śmiałek darniowy

  Śmiałek darniowy Deschampsia caespitosa występuje w naturze na terenach podmokłych, w ogrodzie może rosnąć zarówno w słońcu, jak i cieniu (w słońcu kwitnienie jest bujniejsze). Najlepiej, jeśli podłoże jest nieco wilgotne. Kwitnie w czerwcu. Na początku wiechy są zielone, później przyjmują kolor piaskowy, niektóre odmiany są żółte. Śmiałek może mieć wysokość od 30 do 120 centymetrów i przyjmować mniej lub bardziej rozłożysty pokrój. Możemy go rozmnażać przez podział wiosną lub jesienią. Na wiosnę pędy ścinamy.

   

    

  Kostrzewa popielata

  Kostrzewa popielata Festuca glauca. Za tą nazwą botaniczną kryje się nie jedna roślina, a cała grupa bardzo do siebie podobnych traw, które da się rozróżnić dopiero po przeliczeniu chromosomów. Kostrzewa czuje się najlepiej w pełnym słońcu, toleruje też częściowy cień. Dobrze znosi suszę. Co kilka lat trzeba rośliny dzielić. Po kwitnieniu pędy można lekko przyciąć. Kostrzewa może być sadzona w ogrodach wrzosowych, sprawdza się także jako roślina okrywowa (w liczbie około 10 roślin). Liście o mocnym niebieskim wybarwieniu mają odmiany ‘Blaufink’, ‘Boulder Blue’ i ‘Blaugut’.   

   

  Imperata cylindryczna 

  Imperata cylindryczna Imperata cylindrica ‘Red Baron’ prezentuje się efektownie od późnego lata do jesieni, gdy końce liści mają miedziany kolor (niestety, znika wraz z nadejściem mrozów). Imperata cylindryczna rzadko przekracza wysokość 40 centymetrów, nadaje się do uprawy w doniczkach.

  Znacznie wyższa jest Imperata brevifoli, której pędy kwiatostanowe mają wysokość do 100 centymetrów. Imperata cylindryczna lubi stanowiska w pełnym słońcu, toleruje świetlisty cień, preferuje gleby przepuszczalne, żyzne. Z wiekiem staje się odporna na suszę. Trawa jest wrażliwa na mróz, dlatego liście trzeba ścinać dopiero późną wiosną. 

   

  Hakonechloa smukła

  Hakonechloa smukła Hakonechloa macra ‘Aureola’ jest uznawana za jedną z najwartościowszych traw ozdobnych. W niższych temperaturach liście przyjmują czerwonawy kolor, jesienią stroją się w miedziane barwy. Odmiana ‘Aureola’ kwitnie w lipcu/sierpniu, osiąga wysokość 30 - 60 centymetrów.

  Trawa ta rośnie najlepiej w świetlistym cieniu (ewentualnie półcieniu), w podłożu umiarkowanie wilgotnym i próchnicznym. W chłodniejszych częściach kraju może rozwijać się także w słońcu. Rośliny rozmnaża się przez podział wiosną. Hakonechloa nadaje się do uprawy na rabatach, nad wodą. Może być uprawiana w pojemnikach.   

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 2 komentarze

  • Gość
   2018-01-31T14:20:22+01:00 gość IP: 94.254.*.*
   Ja mam śmiałka i od 2 lat pięknie się rozwija, także polecam tę trawę :)
  • Gość
   2018-02-10T13:22:53+01:00 gość IP: 83.28.*.*
   Ja uwielbiam trawy a najbardziej różne odmiany Hakonechloa smukła ;-)

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się
 

 


  

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

 

 

 


 

 

 

 


 

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!

  


 

    Księżycowy Kalendarz Ogrodnika                          2018

 

 

Wideo

Listopadowy numer "Mojego Pięknego Ogrodu" już w kioskach! Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady