Wrzesień w ogrodzie

 • Wrześniowe ogrodnicze obowiązki podzielić możemy na dwie grupy - przygotowanie ogrodu do zbliżającej się zimy oraz sadzenie roślin na nowy sezon, cebul, wrzosów oraz niektórych drzew i krzewów.

 • Sadzimy cebule

  O tej porze roku do najważniejszych prac w ogrodzie należy sadzenie roślin cebulowych. Na wcześniej przygotowanych zagonach układamy cebulki
  w rozstawie zależnej od gatunku roślin.
  W pierwszej kolejności sadzimy gatunki (jeżeli nie posadziliśmy ich w sierpniu), które przechodzą dość długi okres ukorzeniania się, jak na przykład cesarska korona, narcyzy, jesienne krokusy
  i zimowity.

  W połowie miesiąca możemy sadzić cebulice, hiacynty, śnieżyce, przebiśniegi, śniedki i szafirki. Na końcu sadzimy tulipany. Teraz możemy także przygotować pojemniki z roślinami cebulowymi, którym na przedwiośniu będziemy przyspieszać kwitnienie poprzez zabieg zwany pędzeniem. Polega on na tym, że pojemniki z cebulami przenosi się z zewnątrz do cieplejszego pomieszczenia, przerywając w ten sposób okres spoczynku.

   

    

  Zakładamy wrzosowisko

  Jesienią punkty sprzedaży roślin mienią się barwnymi kwiatami i liśćmi wrzosów. Tak duży wybór zachęca do założenia w ogrodzie rabaty wrzosowej, szczególnie tam, gdzie jest kwaśna gleba o pH około 3,5-4.

  Na takiej rabacie poza samymi wrzosami powinny znaleźć się inne rośliny wrzosowate, jak na przykład wrzośce, dabecje, brukentalie, żurawiny, różaneczniki, azalie oraz takie, które znoszą kwaśny odczyn gleby, czyli berberysy, tawuły japońskie, hortensje czy brzozy. Dołki pod rośliny należy zaprawić podłożem dla roślin wrzosowatych, a teren pod roślinami trzeba wyściółkować korą.

   

  Sadzimy nowe krzewy i drzewa

  Wrzesień jest doskonałym terminem sadzenia nowych roślin drzewiastych. Jeszcze przed zimą zdążą się dobrze ukorzenić, dzięki czemu lepiej zniosą mrozy. Jest to szczególnie ważne dla roślin zimozielonych i iglastych. Możemy kupić sadzonki zarówno w pojemnikach, jak i z balotem czy gołym korzeniem.

  Pamiętajmy, że stanowisko pod nowe rośliny musi być dobrze przygotowane, przekopane oraz odchwaszczone. Sadzonki przed posadzeniem warto dokładnie nawodnić, wkładając bryłę korzeniową na 2-3 godziny do wody. Dotyczy to szczególnie roślin kupowanych z gołym korzeniem. Po posadzeniu rośliny obficie podlewamy, aby ziemia dokładnie przylgnęła do korzeni i wypełniła wszystkie wolne przestrzenie wokół nich.

   

   

  Ostatnie cięcia

  Po przekwitnięciu przycinamy pędy lawendy do połowy ich długości, nadając kępie ładny kształt. Młode pędy glicynii przycinamy nad 3-4 liściem. Ostatni raz przycinamy żywopłoty oraz figury z roślin liściastych i iglastych.

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się

 

 

 


 

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

  

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!


Wideo

Jak wykonać ruchomy świąteczny obrazek Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady