Sadzenie i rozmnażanie dalii

 • Dalie, zwane również georginiami, to królowe późnego lata i jesieni. Aby wyrosły na okazy zdrowia i piękna, trzeba o nie zadbać już wiosną. Oto w jaki sposób rozmnażać i sadzić dalie w pojemnikach.

 • Krótko po przesadzeniu, dalie w pojemnikach podlewamy niezbyt intensywnie. przynajmniej do czasu znacznego jej wzrostu (zdj.: Adobe Stock)
  Krótko po przesadzeniu, dalie w pojemnikach podlewamy niezbyt intensywnie. przynajmniej do czasu znacznego jej wzrostu (zdj.: Adobe Stock)
 • Bulwy dalii można wysadzać do pojemników już na początku kwietnia. Im wcześniej się za to zabierzemy, tym szybciej rośliny zakwitną. Ważne, aby na początku przetrzymywać donice w szklarni lub ogrodzie zimowym, gdzie nie ma mrozu. Przed sadzeniem bulwy należy dokładnie obejrzeć.

  Jeżeli są okaleczone, gniją lub są pokryte pleśnią, lepiej je odrzucić. Z drugiej strony nie powinno się też sadzić korzeni suchych, dlatego dobrze jest pomoczyć je 2-3 godziny w kąpieli wodnej o temp. 15ºC. Dzięki temu uśpione oczka zaczną odbijać.

  Do sadzenia wykorzystujemy świeżą ziemię dla kwiatów balkonowych o dobrze zbilansowanej zawartości składników pokarmowych. W żadnym wypadku nie stosujemy ziemi z ogrodu! Na początku rośliny nawadniamy z umiarem, tak aby podłoże było tylko lekko wilgotne. Wraz z przyrostem masy zielonej zwiększamy stopniowo ilość wody. 

   


   

  W połowie maja pojemniki możemy wystawić na taras. Bezpośrednio do gruntu bulwy wysadza się od końca kwietnia. Pod uprawę wybieramy słoneczne stanowisko z próchnicznym podłożem. Bulwy sadzimy na głębokość do 10 centymetrów. 

   

  Rozmnażanie dalii przez podział 

  Duże bulwy można przed sadzeniem podzielić, to najprostszy sposób na pozyskanie nowych roślin. Jednak nie najefektywniejszy, bo umożliwiający uzyskanie jedynie kilku sadzonek, o ile bulwa mateczna jest dostatecznie duża. Trzeba pamiętać, aby na każdej z oddzielonych karp pozostał co najmniej jeden wykształcony pąk.

  O wiele wydajniejsze jest pobieranie sadzonek pędowych (sadzonkowanie). W ten sposób z jednej rośliny możemy uzyskać do 10 potomków. Bulwy do sadzonkowania sadzimy już w lutym. Pozyskane w ten sposób dalie wysadzamy do gruntu w ogrodzie mniej więcej w połowie maja.

  Rozmnażanie wegetatywne jest pewniejsze niż wysiew nasion. Wiadomo wtedy, że otrzymamy rośliny takie same jak te, których bulwy zostały użyte do rozmnażania. Rośliny uzyskane z nasion mogą nie powtórzyć cech matecznych.

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się
 

 

 


 

 

 


   

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

 

 

 


 

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!


Wideo

Jak wykonać ruchomy świąteczny obrazek Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady