Różaneczniki w leśnym otoczeniu

 • Różaneczniki lubią towarzystwo. Bardzo dobrze rosną pod ochronnym parasolem wysokich sosen, w otoczeniu cisów, bukszpanów, ostrokrzewów i niskich bylin. Swą urodą podkreślą naturalność każdego lasu.

 • (zdj.: Shutterstock)
  (zdj.: Shutterstock)
 • Miejscem pochodzenia większości różaneczników są świetliste górskie lasy dalekiej Azji. To wiele wyjaśnia i dostarcza cennej wiedzy na temat ich wymagań. Przypomnijmy zatem, różaneczniki lubią próchniczne podłoże i ustabilizowany mikroklimat. Obserwując ich naturalne środowisko, można poznać, w jakim towarzystwie dobrze się czują.

   

  Zalecane towarzystwo dla różaneczników

  Nie ulega wątpliwości, że różaneczniki wyglądają najlepiej w aranżacjach naturalnych, zwłaszcza tych o charakterze leśnym. Drewno, kamień i woda to elementy często przewijające się w różanecznikowych założeniach. Wykonywane są z nich ścieżki, ławki, obrzeżenia rabatek. Jeśli miejsca w ogrodzie jest dużo, warto dodatkowo zaplanować ciek wodny z charakterystycznym dla ogrodów dalekowschodnich czerwonym mostkiem. Przy wyborze roślin towarzyszących ważne są dwie rzeczy.

   

   

  Po pierwsze, muszą mieć one te same wymagania środowiskowe co różaneczniki, czyli tolerować częściowe zacienienie i lubić kwaśne, próchniczne podłoże, a po drugie, muszą być na tyle atrakcyjne, aby mogły zdobić ogród przed i najlepiej także po kwitnieniu różaneczników, czyli w okresie gdy krzewy są pokryte ciemnym listowiem.

  Wybór dostępnych roślin jest spory. Zacznijmy od tych największych. Sprawdzonymi towarzyszami zacieniającymi są sosny. Drzewa te korzenią się głęboko, więc nie konkurują z różanecznikami o pokarm. Poza tym osłaniają nie tylko przed słońcem, ale też wiatrem.

  Mniej miejsca niż sosny zajmują rośliny wiecznie zielone, jak cis, bukszpan oraz ostrokrzew. One też osłaniają przed wiatrem i słońcem. Dobrym towarzyszem jest dereń pagodowy. Jest to drzewo wyróżniające się oryginalnym luźnym pokrojem i przez to niejako stanowiące przeciwwagę dla gęsto rosnących różaneczników. Kropkę nad i stawiają kwitnące latem hortensje.

   

  Ozdoba z paproci

  Założenie można dodatkowo urozmaicić kilkoma roślinami ozdobnymi z liści. Od ciemnej zieleni liści różaneczników ładnie odcina się świeża zieleń paprocifunkii. Lekkość nadają nasadzeniu strzeliste kłosy traw, m.in. turzycy. Godne polecenia są też rośliny o liściach marmurkowych.

  W ogrodach różanecznikowych wyjątkowa rola przypada w udziale gatunkom okrywowym. Miodunka czy tiarella są niczym żywa wyściółka. Dzięki nim przy glebie utrzymuje się sprzyjający różanecznikom mikroklimat.

  Na stanowiska o pH powyżej 6,5 poleca się różaneczniki ‘Inkarho’. Są to dość popularne już odmiany szczepione na podkładkach tolerujących wapienne podłoże. Jednak i w tych uprawach ziemię powinno się zasilać próchnicą,
  a ciężkie gleby ulepszać piaskiem.

   

  Rośliny wzbogacające nasadzenia z różanecznikami

  - Kalmia wzbogaca różanecznikowe nasadzenie biało-różowymi kwiatami. Krzew rośnie powoli i nie przekracza 2 metrów.

  - Tiarella odmiany ‘Iron Butterfly’ tworzy w maju atrakcyjne kobierce pachnących kwiatów.

  - Dereń Kousa ‘China Girl’ rozjaśnia zacienione zakątki ogrodu jasnymi kwiatostanami.

  - Miodunka jest interesującą rośliną okrywową, dostępną w bardzo wielu odmianach. Jedną z nich jest ‘Majeste’, wyróżniająca się srebrzystoszarymi liśćmi.

  - Pieris japoński wydaje w kwietniu białe dzwonkowate kwiaty. Odmiana ‘Carnaval’ charakteryzuje się ognistoczerwonym wybarwieniem liści. Ten niewielki krzew zachowuje na zimę liście. 

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

 

 

 


 Wielki Rodziny Konkurs Ogrodniczy        Wyniki ogłosimy 2.11.2017

 

 

 


 

  Sprawdź swoją wiedzę ogrodniczą!

 

 

 


 

  Porady na październik w ogrodzie

 

 

 

      Wesprzyj akcję Greenpeace                    "Adoptuj pszczołę"!    

 

 

 


 

       Lista wydarzeń ogrodniczych                        edycja 2017

 

 

 


 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!

  


 

    Księżycowy Kalendarz Ogrodnika                          2017

 

 

Wideo

Zapowiedź październikowego numeru magazynu "Mój Piękny Ogród" Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

Zapis do newslettera

 

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady