Różaneczniki w leśnym otoczeniu

 • Różaneczniki lubią towarzystwo. Bardzo dobrze rosną pod ochronnym parasolem wysokich sosen, w otoczeniu cisów, bukszpanów, ostrokrzewów i niskich bylin. Swą urodą podkreślą naturalność każdego lasu.

 • (zdj.: Shutterstock)
  (zdj.: Shutterstock)
 • Miejscem pochodzenia większości różaneczników są świetliste górskie lasy dalekiej Azji. To wiele wyjaśnia i dostarcza cennej wiedzy na temat ich wymagań. Przypomnijmy zatem, różaneczniki lubią próchniczne podłoże i ustabilizowany mikroklimat. Obserwując ich naturalne środowisko, można poznać, w jakim towarzystwie dobrze się czują.

   

  Zalecane towarzystwo dla różaneczników

  Nie ulega wątpliwości, że różaneczniki wyglądają najlepiej w aranżacjach naturalnych, zwłaszcza tych o charakterze leśnym. Drewno, kamień i woda to elementy często przewijające się w różanecznikowych założeniach. Wykonywane są z nich ścieżki, ławki, obrzeżenia rabatek. Jeśli miejsca w ogrodzie jest dużo, warto dodatkowo zaplanować ciek wodny z charakterystycznym dla ogrodów dalekowschodnich czerwonym mostkiem. Przy wyborze roślin towarzyszących ważne są dwie rzeczy.

   

   

  Po pierwsze, muszą mieć one te same wymagania środowiskowe co różaneczniki, czyli tolerować częściowe zacienienie i lubić kwaśne, próchniczne podłoże, a po drugie, muszą być na tyle atrakcyjne, aby mogły zdobić ogród przed i najlepiej także po kwitnieniu różaneczników, czyli w okresie gdy krzewy są pokryte ciemnym listowiem.

  Wybór dostępnych roślin jest spory. Zacznijmy od tych największych. Sprawdzonymi towarzyszami zacieniającymi są sosny. Drzewa te korzenią się głęboko, więc nie konkurują z różanecznikami o pokarm. Poza tym osłaniają nie tylko przed słońcem, ale też wiatrem.

  Mniej miejsca niż sosny zajmują rośliny wiecznie zielone, jak cis, bukszpan oraz ostrokrzew. One też osłaniają przed wiatrem i słońcem. Dobrym towarzyszem jest dereń pagodowy. Jest to drzewo wyróżniające się oryginalnym luźnym pokrojem i przez to niejako stanowiące przeciwwagę dla gęsto rosnących różaneczników. Kropkę nad i stawiają kwitnące latem hortensje.

   

  Ozdoba z paproci

  Założenie można dodatkowo urozmaicić kilkoma roślinami ozdobnymi z liści. Od ciemnej zieleni liści różaneczników ładnie odcina się świeża zieleń paprocifunkii. Lekkość nadają nasadzeniu strzeliste kłosy traw, m.in. turzycy. Godne polecenia są też rośliny o liściach marmurkowych.

  W ogrodach różanecznikowych wyjątkowa rola przypada w udziale gatunkom okrywowym. Miodunka czy tiarella są niczym żywa wyściółka. Dzięki nim przy glebie utrzymuje się sprzyjający różanecznikom mikroklimat.

  Na stanowiska o pH powyżej 6,5 poleca się różaneczniki ‘Inkarho’. Są to dość popularne już odmiany szczepione na podkładkach tolerujących wapienne podłoże. Jednak i w tych uprawach ziemię powinno się zasilać próchnicą,
  a ciężkie gleby ulepszać piaskiem.

   

  Rośliny wzbogacające nasadzenia z różanecznikami

  - Kalmia wzbogaca różanecznikowe nasadzenie biało-różowymi kwiatami. Krzew rośnie powoli i nie przekracza 2 metrów.

  - Tiarella odmiany ‘Iron Butterfly’ tworzy w maju atrakcyjne kobierce pachnących kwiatów.

  - Dereń Kousa ‘China Girl’ rozjaśnia zacienione zakątki ogrodu jasnymi kwiatostanami.

  - Miodunka jest interesującą rośliną okrywową, dostępną w bardzo wielu odmianach. Jedną z nich jest ‘Majeste’, wyróżniająca się srebrzystoszarymi liśćmi.

  - Pieris japoński wydaje w kwietniu białe dzwonkowate kwiaty. Odmiana ‘Carnaval’ charakteryzuje się ognistoczerwonym wybarwieniem liści. Ten niewielki krzew zachowuje na zimę liście. 

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

 

 

 


 

 

 


   

 

  

 

 


 

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!

  


 

    Księżycowy Kalendarz Ogrodnika                          2018

 

 

Wideo

Czerwcowy numer "Mojego Pięknego Ogrodu" już w kioskach! Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady