Przepis na Ogród: winorośl tnę w marcu

 • Przycinanie krzewów owocowych to jedna z tych wiosennych czynności, z którymi nie powinno się zwlekać. Im później je wykonamy, tym gorzej zabieg ten wpłynie na kondycje rośliny oraz efekt owocowania.

 • Przy cięciu ważne jest utrzymanie odpowiedniej ilości łozów - jednorocznych pędów zdrewniałych, z których wyrastają owoce. (zdj.: Adobe Stock)
  Przy cięciu ważne jest utrzymanie odpowiedniej ilości łozów - jednorocznych pędów zdrewniałych, z których wyrastają owoce. (zdj.: Adobe Stock)
 • Autorem poniższego tekstu jest czytelnik magazynu "Przepis na Ogród" - Ryszarda Biskup, Jaworzyna Śląska

   

  Na przedwiośniu nie zwlekam z przycięciem krzewów owocowych – porzeczek, agrestu, aktinidii, winorośli oraz borówki. Powinniśmy to zrobić do połowy marca. Późniejszy termin, gdy ruszą soki, powoduje, że rośliny te „płaczą”.

  Coroczne cięcie jest niezbędne do plonowania i zdrowego wzrostu. Zapewnia stałe, równomierne owocowanie i wpływa na zwiększenie wydajności krzewu. Porzeczki (czerwona i biała) oraz agrest zawiązują owoce na dwu-, trzy- lub czteroletnich pędach. Zasady cięcia nie są skomplikowane. W pierwszych latach skracam wszystkie gałęzie nad 2–4 oczkiem. Pędy odcinam 1 cm nad pąkiem.

  Po kilku latach prawidłowo uformowany krzew ma 10–12 gałęzi produktywnych. Wtedy co roku wycinam tylko te pokładające się na ziemi, cienkie, wrastające
  w środek krzewu oraz sześcioletnie. Pozostawiam 10–12 najsilniejszych gałązek.

   


   

  Przycinanie winorośli to inna bajka z uwagi różne możliwości form jej prowadzenia. Pamiętajmy jednak, że nie możemy pozostawić rośliny samej sobie. Pędy rosną tym mocniejsze, im mniej ich jest na krzewie. Owoce zawiązują się z pąków wyrastających na jednorocznych pędach zdrewniałych, nazywanych łozami.

  Do uprawy swojej winorośli wybrałam formę pojedynczego sznura Guyota. Krzewy formowane tą metodą najlepiej jest uprawiać w szpalerze 3–4 drutów rozciągniętych pomiędzy słupkami. W pierwszym roku po posadzeniu na wiosnę należy przyciąć pęd na 3 oczka. W drugim – jeden pęd na krzaku przycinamy krótko nad 2 oczkiem, drugi przyginamy i po skróceniu do długości 80 centymetrów przywiązujemy poziomo do drutu. Z tej łozy owoconośnej wyrosną latorośle z gronami.

   

  Pielęgnacja winorośli w praktyce

   

  W następnym sezonie ten długi pęd wycinamy zaraz za pieńkiem, a w to miejsce przygina się łozę zastępczą, która wyrosła z pędu przyciętego na krótko
  w poprzednim sezonie. Trzeci wyrosły z pieńka pęd tniemy krótko na 2 oczka, jest on łozą zastępczą na przyszły sezon. Tak postępujemy rokrocznie. Podczas cięcia pędy tniemy nad oczkiem z lekkim skosem w stronę przeciwną do oczka, tak by sok wypływający z rany nie spływał na pąk.

  Ale dzięki tym wszystkim czynnościom moje krzewy rodzą dorodne, zdrowe, słodkie owoce.

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

 

 

 


 

 

  

 

 


 

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!

  


 

    Księżycowy Kalendarz Ogrodnika                          2018

 

 

Wideo

Kwietniowy numer "Mojego Pięknego Ogrodu" już w kioskach! Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady