Praktyczny Ogrodnik: sezon ogórkowy czas zacząć

 • Z przygotowaniem rozsady ogórka nie ma potrzeby czekać do wiosny. Siewki będą gotowe do przesadzenia po czterech tygodniach, bezpieczne wzejdą w szklarniach, przetrwać mają szansę również w gruncie.

 • Rozsady ogórka przygotować możemy jeszcze przed nadejściem wiosny, siewki przeznaczone do uprawy szklarniowej będą dzięki temu gotowe już w kwietniu. (zdj.: Adobe Stock)
  Rozsady ogórka przygotować możemy jeszcze przed nadejściem wiosny, siewki przeznaczone do uprawy szklarniowej będą dzięki temu gotowe już w kwietniu. (zdj.: Adobe Stock)
 • Marzec to dobry czas na rozpoczęcie produkcji rozsady ogórka, zarówno do szklarni, jak i do uprawy gruntowej. Ponieważ system korzeniowy ogórków jest wrażliwy na uszkodzenia, najlepiej wysiewać nasiona bezpośrednio do doniczki średnicy 8-10 centymetrów, w której będą rosły aż do momentu posadzenia ich na miejsce stałe.

   


   

  Dobrym sposobem na wzmocnienie systemu korzeniowego jest wysiew nasion do doniczek napełnionych w 1/3 lub 1/2 podłożem. Po wyrośnięciu liścieni ponad brzeg doniczki należy pojemnik uzupełnić glebą, wówczas wyrosną z łodyżki korzenie przybyszowe wzmacniające bryłę korzeniową. Przy takiej metodzie najlepiej wysiewać po 2-3 nasiona, a po wykształceniu liścieni pozostawić jedynie najsilniejszą siewkę w doniczce.

  Inną metodą jest wysiew nasion pojedynczo do wielodoniczki objętości 25-40 cm3, a po wyrośnięciu siewek ich przesadzenie do właściwych doniczek, również sadząc je tak, by liścienie z niewielkim fragmentem łodyżki wystawały ponad ich krawędź.

  Ponieważ pod osłonami możemy sadzić ogórki znacznie wcześniej niż w polu, dobrze jest ściółkować glebę wokół nich czarną matą lub włókniną, co podniesie jej temperaturę poprzez kumulowanie promieni słonecznych.

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się
 

 

 


 

 

 


   

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

 

 

 


 

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!


Wideo

Jak wykonać ruchomy świąteczny obrazek Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady