Praktyczny Ogrodnik: sezon ogórkowy czas zacząć

 • Z przygotowaniem rozsady ogórka nie ma potrzeby czekać do wiosny. Siewki będą gotowe do przesadzenia po czterech tygodniach, bezpieczne wzejdą w szklarniach, przetrwać mają szansę również w gruncie.

 • Rozsady ogórka przygotować możemy jeszcze przed nadejściem wiosny, siewki przeznaczone do uprawy szklarniowej będą dzięki temu gotowe już w kwietniu. (zdj.: Adobe Stock)
  Rozsady ogórka przygotować możemy jeszcze przed nadejściem wiosny, siewki przeznaczone do uprawy szklarniowej będą dzięki temu gotowe już w kwietniu. (zdj.: Adobe Stock)
 • Marzec to dobry czas na rozpoczęcie produkcji rozsady ogórka, zarówno do szklarni, jak i do uprawy gruntowej. Ponieważ system korzeniowy ogórków jest wrażliwy na uszkodzenia, najlepiej wysiewać nasiona bezpośrednio do doniczki średnicy 8-10 centymetrów, w której będą rosły aż do momentu posadzenia ich na miejsce stałe.

   


   

  Dobrym sposobem na wzmocnienie systemu korzeniowego jest wysiew nasion do doniczek napełnionych w 1/3 lub 1/2 podłożem. Po wyrośnięciu liścieni ponad brzeg doniczki należy pojemnik uzupełnić glebą, wówczas wyrosną z łodyżki korzenie przybyszowe wzmacniające bryłę korzeniową. Przy takiej metodzie najlepiej wysiewać po 2-3 nasiona, a po wykształceniu liścieni pozostawić jedynie najsilniejszą siewkę w doniczce.

  Inną metodą jest wysiew nasion pojedynczo do wielodoniczki objętości 25-40 cm3, a po wyrośnięciu siewek ich przesadzenie do właściwych doniczek, również sadząc je tak, by liścienie z niewielkim fragmentem łodyżki wystawały ponad ich krawędź.

  Ponieważ pod osłonami możemy sadzić ogórki znacznie wcześniej niż w polu, dobrze jest ściółkować glebę wokół nich czarną matą lub włókniną, co podniesie jej temperaturę poprzez kumulowanie promieni słonecznych.

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

 

 

 


 

 

  

 

 


 

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!

  


 

    Księżycowy Kalendarz Ogrodnika                          2018

 

 

Wideo

Kwietniowy numer "Mojego Pięknego Ogrodu" już w kioskach! Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady