Porada: sadzenie pustynnika

 • Nie sposób pomylić go z inną rośliną. Jego strzeliste pędy wyrastają do wysokości 3 metrów, wspaniale zdobiąc nasłonecznione miejsca w ogrodzie. Niestraszny mu ani upał, ani mróz. Mowa o pustynniku.

 • W mroźnych rejonach kraju kłącza wykopujemy na zimę i przechowujemy do czasu wiosennego sadzenia w chłodnej i suchej piwnicy. (zdj.: Adobe Stock)
  W mroźnych rejonach kraju kłącza wykopujemy na zimę i przechowujemy do czasu wiosennego sadzenia w chłodnej i suchej piwnicy. (zdj.: Adobe Stock)
 • Pustynnik to jedna z najbardziej charakterystycznych roślin ogrodowych, doskonale znosząca surowe zimy i suche upalne lata. Nic dziwnego − jego ojczyzną są stepy centralnej i zachodniej Azji. W naszych warunkach klimatycznych doskonale sprawdza się w ogrodach żwirowych i na rabatach eksponowanych w słońcu. Dodajmy też, że jest doskonały na kwiat cięty.

  Pustynnik wykształcił dość specyficzne mechanizmy obronne, dzięki którym jest w stanie przetrwać w trudnych warunkach. I tak np. jego liście zasychają już na etapie kwitnienia. Pustynnik rośnie najlepiej na słonecznym osłoniętym stanowisku. Wiosną lub jesienią zasilamy go kompostem, bo lubi żyzną glebę.

   

   

  Po kilku latach rośliny możemy rozmnożyć. W tym celu ostrożnie wykopujemy je z ziemi i oddzielamy młode kłącza (latem lub jesienią). Wszystkie pustynniki dorastają do 2 metrów (pustynnik olbrzymi osiąga nawet do 3 metrów wysokości), kwitną wczesnym latem.

   

  Sadzenie pustynnika

  1. Rozgarniamy żwirek/korę/ziemię i wykopujemy dołek głębokości ok. 15 centymetrów. Na ciężkich glebach gliniastych dołek powinien być głębszy i mieć na dnie usypany drenaż.

  2. Wsypujemy piasek, niezależnie od jakości podłoża usypujemy na dnie dołka co najmniej pięciocentymetrową warstwę piasku. 

  3. Sadzimy z zachowaniem maksymalnej ostrożności, bo kłącza są bardzo delikatne. 

  4. Dołek zasypujemy ziemią, następnie rozsypujemy nawierzchnię. Z uwagi na możliwość przemarzania roślin wskutek wiosennych późnych przymrozków okryjmy sadzonkę wyściókłą z liści lub włókniny.

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się
 

 

 


 

 

 


   

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

 

 

 


 

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!


Wideo

Jak wykonać ruchomy świąteczny obrazek Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady