Piękny ogród po kosztach!

 • Utrzymanie działki w nienagannym stanie jest, co prawda, pracochłonne, ale nie musi nadwerężać naszego budżetu. Oto kilka pomysłów, jak tanio urządzić ogród i prowadzić go bez znacznych wydatków.

 • Kreatywność, korzystanie z tego co przynosi nam natura oraz ciężka praca sprawiają, że prowadzenie wymarzonego ogrodu nie musi wiązać się ze znacznymi wydatkami. (zdj.: Adobe Stock)
  Kreatywność, korzystanie z tego co przynosi nam natura oraz ciężka praca sprawiają, że prowadzenie wymarzonego ogrodu nie musi wiązać się ze znacznymi wydatkami. (zdj.: Adobe Stock)
 • Można narzekać na rosnące koszty utrzymania ogrodu, ale można też wziąć sprawy w swoje ręce i poszukać paru racjonalizatorskich rozwiązań, dzięki którym nasza działka zacznie wyglądać kwitnąco. Dosłownie i w przenośni – i to niedużym kosztem. Dużo można zaoszczędzić dzięki optymalnemu wykorzystaniu tego, co już mamy w ogrodzie.

  Do nawożenia upraw warto wykorzystać samodzielnie produkowany kompost, a do podlewania zgromadzoną w beczkach deszczówkę. Gałęzie po cięciu można rozdrobnić w rozdrabniaczu i wykorzystać na wyściółkę lub sezonową nawierzchnię ścieżki. 

   


   

  Stwórzmy coś z niczego, dajmy starym przedmiotom drugie, nowe życie. Cegła z rozbiórki może być wykorzystana do budowy prostych elementów małej architektury. Stare beczki i puszki zaś jako pojemniki dla siewek i sadzonek. Do niedawna bardzo modne i powszechne było wykorzystywanie do budowy, zwłaszcza ścieżek, starych drewnianych podkładów kolejowych.

  Pamiętajmy jednak, że są one impregnowane toksycznym kerozotem i w świetle obowiązujących przepisów podlegają specjalnym procedurom przechowywania. W stu procentach bezpieczne i darmowe są za to płotki plecione z wierzbowych gałązek.

   

  Nie kupuj, rób sadzonki

  Przy pozyskiwaniu nowych roślin ceniona jest na pewno cierpliwość. Przez sadzonki pędowe można z łatwością rozmnożyć jaśminowca, ligustr, bukszpan, ale także porzeczkę ozdobną. Przechowując sadzonki zdrewniałe do wiosny, najlepiej zaopatrzyć je w etykiety, które na pewno ułatwią nam później rozpoznanie gatunku.

  Nieocenionym źródłem dobrych sadzonek mogą się okazać sąsiedzi, z którymi można się umówić na wymianę sadzonek z odmładzającego dzielenia lub przycinania.       

   

  Oczko wodne z odpadów

  Wystarczy nieco cegieł z rozbiórki i stara wanienka lub balia, a mamy już najważniejsze elementy konstrukcji miniaturowego oczka wodnego. Do obsadzenia zbiornika można wykorzystać np. wywłócznika brazylijskiego, przęstkę pospolitą lub pistię rozetkową. Oczywiście oczko można założyć także w gotowej formie (ma tę przewagę nad balią, że posiada półki dla roślin).

  A oto jak wybudować oczko wodne. Najpierw aranżujemy rośliny. Gdy założenie jest gotowe, przystępujemy do układania cegieł; każdą następną warstwę układamy z przesunięciem, tak aby wokół pojemnika powstał ażurowy pierścień. Nie jest przy tym wymagane użycie jakiegokolwiek spoiwa. 

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

 

 

 


 

 

  

 

 


 

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!

  


 

    Księżycowy Kalendarz Ogrodnika                          2018

 

 

Wideo

Kwietniowy numer "Mojego Pięknego Ogrodu" już w kioskach! Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady