Piękny ogród po kosztach!

 • Utrzymanie działki w nienagannym stanie jest, co prawda, pracochłonne, ale nie musi nadwerężać naszego budżetu. Oto kilka pomysłów, jak tanio urządzić ogród i prowadzić go bez znacznych wydatków.

 • Kreatywność, korzystanie z tego co przynosi nam natura oraz ciężka praca sprawiają, że prowadzenie wymarzonego ogrodu nie musi wiązać się ze znacznymi wydatkami. (zdj.: Adobe Stock)
  Kreatywność, korzystanie z tego co przynosi nam natura oraz ciężka praca sprawiają, że prowadzenie wymarzonego ogrodu nie musi wiązać się ze znacznymi wydatkami. (zdj.: Adobe Stock)
 • Można narzekać na rosnące koszty utrzymania ogrodu, ale można też wziąć sprawy w swoje ręce i poszukać paru racjonalizatorskich rozwiązań, dzięki którym nasza działka zacznie wyglądać kwitnąco. Dosłownie i w przenośni – i to niedużym kosztem. Dużo można zaoszczędzić dzięki optymalnemu wykorzystaniu tego, co już mamy w ogrodzie.

  Do nawożenia upraw warto wykorzystać samodzielnie produkowany kompost, a do podlewania zgromadzoną w beczkach deszczówkę. Gałęzie po cięciu można rozdrobnić w rozdrabniaczu i wykorzystać na wyściółkę lub sezonową nawierzchnię ścieżki. 

   


   

  Stwórzmy coś z niczego, dajmy starym przedmiotom drugie, nowe życie. Cegła z rozbiórki może być wykorzystana do budowy prostych elementów małej architektury. Stare beczki i puszki zaś jako pojemniki dla siewek i sadzonek. Do niedawna bardzo modne i powszechne było wykorzystywanie do budowy, zwłaszcza ścieżek, starych drewnianych podkładów kolejowych.

  Pamiętajmy jednak, że są one impregnowane toksycznym kerozotem i w świetle obowiązujących przepisów podlegają specjalnym procedurom przechowywania. W stu procentach bezpieczne i darmowe są za to płotki plecione z wierzbowych gałązek.

   

  Nie kupuj, rób sadzonki

  Przy pozyskiwaniu nowych roślin ceniona jest na pewno cierpliwość. Przez sadzonki pędowe można z łatwością rozmnożyć jaśminowca, ligustr, bukszpan, ale także porzeczkę ozdobną. Przechowując sadzonki zdrewniałe do wiosny, najlepiej zaopatrzyć je w etykiety, które na pewno ułatwią nam później rozpoznanie gatunku.

  Nieocenionym źródłem dobrych sadzonek mogą się okazać sąsiedzi, z którymi można się umówić na wymianę sadzonek z odmładzającego dzielenia lub przycinania.       

   

  Oczko wodne z odpadów

  Wystarczy nieco cegieł z rozbiórki i stara wanienka lub balia, a mamy już najważniejsze elementy konstrukcji miniaturowego oczka wodnego. Do obsadzenia zbiornika można wykorzystać np. wywłócznika brazylijskiego, przęstkę pospolitą lub pistię rozetkową. Oczywiście oczko można założyć także w gotowej formie (ma tę przewagę nad balią, że posiada półki dla roślin).

  A oto jak wybudować oczko wodne. Najpierw aranżujemy rośliny. Gdy założenie jest gotowe, przystępujemy do układania cegieł; każdą następną warstwę układamy z przesunięciem, tak aby wokół pojemnika powstał ażurowy pierścień. Nie jest przy tym wymagane użycie jakiegokolwiek spoiwa. 

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się
 

 

 


 

 

 


   

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

 

 

 


 

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!


Wideo

Jak wykonać ruchomy świąteczny obrazek Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady