Pachnące zimowe kwiaty

 • Nawet w najzimniejszej porze roku niektóre krzewy potrafią zachwycić, otwierając swoje pachnące kwiaty. Jeszcze teraz te niezwykłe rośliny możemy wprowadzić do ogrodu.

 • Wawrzynek wilczełyko daphne mezereum (zdj.: Fotolia.com)
  Wawrzynek wilczełyko daphne mezereum (zdj.: Fotolia.com)
 • Cykl życiowy roślin jest ściśle związany z warunkami klimatycznymi. Rozwijają się w ciepłych miesiącach, a odpoczywają w zimie. Jednak w naturze znajdziemy zadziwiające wyjątki.

  Niektóre krzewy, np. kalina wonna, chiński zimokwiat i wawrzynek wilczełyko, w przeciwieństwie do ich kwitnących na wiosnę i latem krewniaków, właśnie zimą pokazują się ze swej najlepszej strony. Nieraz już w grudniu w powietrzu niektórych ogrodów unosi się przyjemna woń kwitnącej kaliny bodnanteńskiej i oczaru. Zimowe kwiaty są najczęściej nieduże i niezbyt efektowne, ale za to wspaniale i intensywnie pachną.

   


   

  Zjawisko to związane jest z procesem zapylania. Rośliny, które kwitną w najchłodniejszych miesiącach, muszą zwracać na siebie uwagę ze zwielokrotnioną siłą, aby przywabić nieliczne, jeszcze aktywne owady.

  Posadzone jesienią krzewy mogą jeszcze tej samej zimy zakwitnąć i cieszyć nas swym zapachem. Bardzo ważny jest wybór właściwego stanowiska. Aby zapewnić roślinom optymalną ochronę, należy sadzić je pod ścianą domu, przed murem lub gęstym żywopłotem, najlepiej z południową wystawą. W takich miejscach i przy sprzyjającej, łagodnej pogodzie krzewy mogą nawet przyspieszyć rozwój kwiatów. 

  Pachnące zimą krzewy na pewno zasługują na specjalną uwagę. Warto dla nich wybrać miejsce obok wejścia do domu lub tuż przy ogrodowej ścieżce, gdzie są dobrze widoczne, niezasłaniane przez inne rośliny i dostępne z bliska. Bezlistne krzewy będą doskonale wyeksponowane, jeżeli posadzimy je przed zawsze zielonym ciemnym żywopłotem.

   

  Dlaczego rośliny pachną?

    

  Bardzo ładnie wyglądają kwiaty okryte kryształkami lodu. Zasadniczo kwiaty są dosyć odporne na przemarzanie. Na przykład ekstrawaganckie nitkowate płatki kwiatowe oczaru zwijają się pod wpływem mrozu i prostują, gdy temperatura powietrza wzrasta.

  Pachnące krzewy upiększają nie tylko zimowy ogród. Ścięte gałązki oczaru, zimowego wiciokrzewu czy kaliny wonnej w wazonie wniosą do domu powiew wiosny. Bukiet żółtych i pomarańczowych kwiatów na pewno rozjaśni krótkie ciemne dni. 

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się
 

 

 


 

 

 


   

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

 

 

 


 

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!


Wideo

Jak wykonać ruchomy świąteczny obrazek Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady