Magia lubczyku

 • Lubczyk ogrodowy jest ziołem stosowanym od wieków, którego właściwości lecznicze przez lata obrosły w liczne legendy. Warto dać mu szansę, jego uprawa nie jest bowiem przesadnie skomplikowana.

 • Lubczyk preferuje stanowiska nasłonecznione. Uprawa rośliny w tych warunkach jest dla nas korzystna, bezpośrednio odbija się bowiem na jakości uzyskanych pędów. (zdj.: iStock)
  Lubczyk preferuje stanowiska nasłonecznione. Uprawa rośliny w tych warunkach jest dla nas korzystna, bezpośrednio odbija się bowiem na jakości uzyskanych pędów. (zdj.: iStock)
 • Jako aromatyczna przyprawa wykorzystywany jest od tysięcy lat, a jego uprawę rozpowszechnili benedyktyni. Mowa o lubczyku ogrodowym, zwanym zielem maggi, gdyż wykorzystywany jest do produkcji tej popularnej przyprawy.

  Jest średnio wymagającą rośliną, najlepiej udaje się na średnio lekkich glebach o dużej zawartości substancji organicznych, przepuszczalnych, dobrze nagrzewających się. Na glebach suchych, gliniastych, zlewnych i ciężkich lub kwaśnych nie będzie rósł.

   


   

  Najkorzystniejsze dla lubczyku są stanowiska dobrze nasłonecznione. Jego uprawa uda się na terenie całego kraju. Oprócz powszechnie wykorzystywanych liści jako przyprawy, surowcem lekarskim jest korzeń lubczyku. Stosowany jest w leczeniu niewydolności nerek i nieżytów układu moczowego, ma bowiem działanie moczopędne.

  Działa także łagodząco na bóle menstruacyjne. Dodatkowo może być wykorzystywany jako afrodyzjak. Według wierzeń ludowych, lubczyk wykopany z nacią 1.10 o 6 rano zapewnia dobre pożycie małżeńskie.

  Do zbioru wykorzystuje się korzenie roślin dwu-, trzyletnich, które oczyszczamy, podłużnie kroimy i suszymy w temp. do 35°C. Niska temperatura suszenia pozwala na zachowanie większej ilości cennych substancji lotnych zawartych w korzeniach.

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się
 

 

 


 

 

 


   

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

 

 

 


 

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!


Wideo

Jak wykonać ruchomy świąteczny obrazek Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady