Lipiec w ogrodzie

 • Lipcowa pielęgnacja ogrodu ozdobnego sprowadza się m.in. do stałej pielęgnacji trawnika, przycinania przekwitłych kwiatów oraz nawożenia róż. Oto zestaw ogrodowych porad pielęgnacyjnych na lipiec.

 • (zdj.: Adobe Stock)
  (zdj.: Adobe Stock)
 • Podlewamy i kosimy trawnik

  Nie zapominamy o pielęgnacji trawnika, który latem wciąż intensywnie rośnie. Musimy kosić go systematycznie raz w tygodniu. Podlewanie trawnika należy uzależnić od pogody. Jeżeli stosujemy nawozy standardowe, to zasilanie trawnika trzeba przeprowadzać co miesiąc.

   

  Przycinamy po kwitnieniu

  Gdy wszystkie kwiatostany w kępie łubinu, ostróżek, chabrów, maruny, kocimiętki, przymiotna przekwitną, przycinamy pędy nisko, około 15 centymetrów nad ziemią. Ostróżki, kocimiętki i chabry jesienią zakwitną ponownie. Innym gatunkom, na przykład tawułkom, piwoniom, firletkom, usuwamy tylko przekwitłe kwiatostany. Liście będą ozdobne aż do mrozów.

   

   

  Pielęgnujemy dalie i mieczyki

  Kwitnące mieczyki należy regularnie podlewać. Na początku lipca trzeba je zasilić nawozami azotowymi. Dalie również wymagają podlewania. Zasila się je nawozami wieloskładnikowymi. Odmiany wysokie trzeba palikować. Najlepiej użyć na jedną kępę 2-3 paliki. Wówczas pędy nie będą ściśnięte, a roślina będzie rosła i rozwijała się swobodnie. Cała kępa będzie wyglądała efektownie.

   

  Nawozimy róże

  W drugiej połowie miesiąca róże wymagają zasilania nawozami potasowymi w dawce 4,5 g/m2. Potas skutecznie wzmacnia odporność rośliny na choroby grzybowe i mrozy. Przy braku tego składnika pędy nie drewnieją w dostatecznym stopniu i łatwiej przemarzają.

   

  Przestajemy nawozić azotem

  W połowie miesiąca przestajemy nawozić rośliny azotem, by ich pędy dobrze zdrewniały przed zimą. Wczesną jesienią jeszcze można zastosować specjalne nawozy jesienne ze zwiększoną dawką potasu.

   

   

  Osmetyczne cięcia żywopłotów

  Zasadnicze cięcie żywopłotów przeprow dza się wiosną. Jednak później, przez całe lato, co 2-3 tygodnie, usuwa się te gałązki, które zbytnio wyrosły i wystają z zielonej ściany. Sprzyja to zagęszczaniu żywopłotu i nadaje mu elegancki wygląd.

   

  Walczymy z przędziorkiem

  Przy gorącej i suchej pogodzie na pięciornikach, budlei, jak również na hortensji mogą pojawić się groźne przędziorki. Liście wówczas żółkną mozaikowato i są zwiędnięte. W takim przypadku krzewy należy niezwłocznie obficie opryskać preparatami.

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się
 

 


 

 

 


  

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

 

 

 


 

 

 

 


 

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!

  


 

    Księżycowy Kalendarz Ogrodnika                          2018

 

 

Wideo

Zapowiedź grudniowego numeru magazynu "Mój Piękny Ogród" Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady