Cynia wytworna - zastosowanie i pielęgnacja

 • Dobrze czujące się w towarzystwie innych kwitnących roślin cynie wytworne, doskonale uzupełniają łąkową rabatę. Dzięki prostej pielęgnacji, cynie zasługują na obecność w każdym ogrodzie.

 • Kwiaty cynii wytwornej (zinnia elegans) z powodzeniem można ciąć i umieszczać w wazonie, podobnie jak suszyć. (zdj.: Adobe Stock)
  Kwiaty cynii wytwornej (zinnia elegans) z powodzeniem można ciąć i umieszczać w wazonie, podobnie jak suszyć. (zdj.: Adobe Stock)
 • Zastosowanie cynii

  Cynie kwitną od lipca do października. Z roślinami jednorocznymi (astrami, lewkoniami, lwimi paszczami, kosmosami, wilczomleczami) tworzą barwne kwietniki – łąki. Ładnie wyglądają wzdłuż ogrodzeń w towarzystwie mietelników i szarłatów.

  Efektownie prezentują się na tle żywopłotów i na trawnikach w jednobarwnych lub wielobarwnych grupach, a także, zwłaszcza niskie odmiany, na brzegach trawników i wzdłuż ścieżek. Nadają się na rabaty bylinowe, do gazonów i większych donic. Cynii używa się przy układaniu bukietów i w kompozycjach kwiatowych, także po zasuszeniu.

   

   

  Zabiegi pielęgnacyjne

  Cynie wytworne posadzone w ogrodzie do słabszej ziemi wymagają nawożenia mineralnego, w dawce 25 g/m² jeszcze przed rozwojem kwiatów albo płynnymi nawozami wieloskładnikowymi (według zaleceń producenta nawozu). Należy pamiętać, że na obfite kwitnienie dobrze wpływają również płynne, rozcieńczone nawozy organiczne. W czasie suszy rośliny musimy podlewać. Do naszych obowiązków będzie także należało spulchnianie gleby, odchwaszczanie i usuwanie przekwitłych kwiatostanów.

  Aby uniknąć chorób grzybowych, powodujących gnicie szyjki korzeniowej i zamieranie co roku roślin, powinniśmy im zmieniać miejsce w ogrodzie. Jeżeli na liściach pojawi się biały nalot, to znak, że zaatakował je mączniak i wtedy rośliny  musimy opryskać  kilkakrotnie w odstępach 4-7-dniowych środkiem grzybobójczym.

 • Ulubione 0
 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się

 

 

 


 

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

  

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!


Wideo

Jak wykonać ruchomy świąteczny obrazek Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady