Cynia wytworna - zastosowanie i pielęgnacja

 • Dobrze czujące się w towarzystwie innych kwitnących roślin cynie wytworne, doskonale uzupełniają łąkową rabatę. Dzięki prostej pielęgnacji, cynie zasługują na obecność w każdym ogrodzie.

 • Kwiaty cynii wytwornej (zinnia elegans) z powodzeniem można ciąć i umieszczać w wazonie, podobnie jak suszyć. (zdj.: Adobe Stock)
  Kwiaty cynii wytwornej (zinnia elegans) z powodzeniem można ciąć i umieszczać w wazonie, podobnie jak suszyć. (zdj.: Adobe Stock)
 • Zastosowanie cynii

  Cynie kwitną od lipca do października. Z roślinami jednorocznymi (astrami, lewkoniami, lwimi paszczami, kosmosami, wilczomleczami) tworzą barwne kwietniki – łąki. Ładnie wyglądają wzdłuż ogrodzeń w towarzystwie mietelników i szarłatów.

  Efektownie prezentują się na tle żywopłotów i na trawnikach w jednobarwnych lub wielobarwnych grupach, a także, zwłaszcza niskie odmiany, na brzegach trawników i wzdłuż ścieżek. Nadają się na rabaty bylinowe, do gazonów i większych donic. Cynii używa się przy układaniu bukietów i w kompozycjach kwiatowych, także po zasuszeniu.

   

   

  Zabiegi pielęgnacyjne

  Cynie wytworne posadzone w ogrodzie do słabszej ziemi wymagają nawożenia mineralnego, w dawce 25 g/m² jeszcze przed rozwojem kwiatów albo płynnymi nawozami wieloskładnikowymi (według zaleceń producenta nawozu). Należy pamiętać, że na obfite kwitnienie dobrze wpływają również płynne, rozcieńczone nawozy organiczne. W czasie suszy rośliny musimy podlewać. Do naszych obowiązków będzie także należało spulchnianie gleby, odchwaszczanie i usuwanie przekwitłych kwiatostanów.

  Aby uniknąć chorób grzybowych, powodujących gnicie szyjki korzeniowej i zamieranie co roku roślin, powinniśmy im zmieniać miejsce w ogrodzie. Jeżeli na liściach pojawi się biały nalot, to znak, że zaatakował je mączniak i wtedy rośliny  musimy opryskać  kilkakrotnie w odstępach 4-7-dniowych środkiem grzybobójczym.

 • Ulubione 0
 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się

Zapraszamy do udziału w konkursie

 

 


 

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

 

 

 


 

 

 


 

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!

  


 

    Księżycowy Kalendarz Ogrodnika                          2018

 

 

Wideo

Jak uprawiać pomidory w doniczce Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady