Cudowna moc aromatów

 • Zawarte w niektórych roślinach olejki eteryczne działają dobroczynnie na psychikę i uaktywniają siły obronne organizmu. To wystarczające powody, aby zacząć otaczać się nimi w ogrodzie.

 • Obsadzenie lawendą miejsca wypoczynkowe w ogrodzie pozytywnie wpłynie na relaks (zdj.: Fotolia.com)
  Obsadzenie lawendą miejsca wypoczynkowe w ogrodzie pozytywnie wpłynie na relaks (zdj.: Fotolia.com)
 • Aromaterapia naprawdę działa. Potwierdzają to nie tylko liczne doświadczenia domowe, ale przede wszystkim prowadzone od lat badania naukowe. Gdy wdychamy jakiś zapach, informacja o nim wychwytywana jest przez komórki nerwowe nosa, a następnie przekazywana bezpośrednio do mózgu. Dzieje się to w ułamkach sekundy oraz całkowicie poza naszą świadomością. 

  Zapachy uruchamiają szereg procesów neurochemicznych, uwalniających uspokajającą serotoninę, przeciwbólową encefalinę czy pobudzającą noradrenalinę. Doświadczenia przeprowadzone na ochotnikach pokazują, że eteryczne olejki cytrusowe poprawiają koncentrację i spostrzegawczość. Z kolei przy rumianku i lawendzie stwierdzono działanie uspokajające.

   

   

  W klinice Charité w Berlinie prowadzone są obecnie badania nad oddziaływaniem olejku z mięty pieprzowej w leczeniu napięciowych bólów głowy u dzieci w wieku szkolnym. Działanie miętowego roztworu naniesionego na skronie i powieki było porównywane z działaniem tradycyjnego środka przeciwbólowego, z tym że nie wywoływało niepożądanych skutków ubocznych obciążających wątrobę i nerki.  

  Gdy w grę wchodzą zapachy, nasze zmysły nie dają się oszukać. Zauważono, że olejek miętowy (i inne aromaty syntetyczne) otrzymany w warunkach laboratoryjnych nie ma żadnej mocy leczniczej, a co gorsza może być szkodliwy dla zdrowia. Jeśli dla oszczędności oryginalne olejki eteryczne są mieszane ze sztucznymi, działanie olejku jest słabsze, a niekiedy także zmienione.

  Bez szans na dobroczynne działanie są zapachy uznawane powszechnie za nieprzyjemne. Co ciekawe, kobiety mają pod tym względem bardziej wyczulony węch niż mężczyźni. Zapach szałwii muszkatołowej, opisywany jako ciepły, słodki, przypominający orzechowy, bywa odbierany przez niektóre kobiety jako mocny, wręcz natarczywy.

  Jeśli komuś nie przypadnie on do gustu, nie zadziała też jako środek stymulujący kreatywność i trzymający nerwy na wodzy. Odbiór zapachów zależy też od osobistych przeżyć i wspomnień związanych z konkretnymi sytuacjami z przeszłości, dlatego zanim kupimy rośliny (do uprawy ogrodowej lub na bukiety), warto poznać ich zapach.

   

   

  Znawcy zapachów radzą, aby zaczynać od pojedynczych nut zapachowych. Na początku zapachy należy stosować raczej z umiarem i w rozcieńczonej postaci - na przykład kilka kropli olejku różanego czy esencji lawendowej, które działają uspokajająco, dodajemy do miseczki z wodą podgrzewanej w lampie zapachowej. 

  Na nieżyt górnych dróg oddechowych i kaszel godne polecenia są tradycyjne inhalacje z olejku tymiankowego lub mirtowego. W tym celu do miseczki z gorącą wodą wkrapiamy 3-5 kropli aromatu i wdychamy parującą wodę. Z kolei parówka z dodatkiem olejku rumiankowego oczyszcza skórę, nawilża ją i wygładza drobne zmarszczki.

  Kompresy nasączone ciepłym olejkiem bazyliowym pomagają łagodzić skurczowe bóle brzucha. Olejek jaśminowy w ilości 10-15 kropel wymieszanych z odrobiną śmietany i dodany do kąpieli nadaje skórze wyjątkową gładkość. Olejek migdałowy wymieszany z pszczelim woskiem i kilkoma kroplami olejku melisowego nadaje się na maść rozprężającą mięśnie. Esencje miętowe i rozmarynowe pomagają utrzymać bystry umysł. Olejek i woda pomarańczowa odświeżają i niwelują uczucie zmęczenia, dlatego są polecane w podróży. Podobny efekt daje stosowanie wody lawendowej.

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się

Zapraszamy do udziału w konkursie

 

 


 

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

 

 

 


 

 

 


 

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!

  


 

    Księżycowy Kalendarz Ogrodnika                          2018

 

 

Wideo

Jak uprawiać pomidory w doniczce Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady