Recepta na dobry sen

 • Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz. W tym starym przysłowiu zawiera się cała prawda o śnie. Musimy zadbać o to, by był on możliwie komfortowy, przecież jedną trzecią życia spędzamy w łóżku.

 • Kozłek lekarski Valeriana officinalis (zdj.: Fotolia.com)
  Kozłek lekarski Valeriana officinalis (zdj.: Fotolia.com)
 • Spokojny, głęboki sen jest człowiekowi potrzebny do prawidłowego funkcjonowania bardziej niż jedzenie czy picie. Długość odpoczynku i regeneracji jest sprawą indywidualną, niemniej jednak budzik nie powinien nas budzić wcześniej niż po siedmiu godzinach spania. 

  Najbardziej wyczerpujące dla organizmu są sytuacje, w których albo walczymy ze snem, na przykład gdy na siłę staramy się wytrwać przed telewizorem, albo gdy jesteśmy nagle wyrwani ze snu. Kto rozstroi wewnętrzny zegar, może mieć później poważne kłopoty z zasypianiem. Jedna niespokojna noc nie jest jeszcze powodem do zmartwień, ale jeśli przez dłuższy czas nadal będziemy mieli problem z zasypianiem, powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

   

  Mleko z miodem to jeden z popularniejszych naturalnych środków nasennych (zdj.: Fotolia.com)

   

  Z drugiej strony, bycie śpiochem nie popłaca. Naukowcy stwierdzili, że w czasie snu budzimy się do 28 razy, przy czym następnego dnia nic nie pamiętamy. Jeżeli dzieje się tak zbyt często, nasz umysł nie będzie miał szans na regenerację, bo zamiast po krótkich przebudzeniach zasypiać, zaczynamy nieświadomie myśleć o bieżących problemach i przewracamy się nerwowo z boku na bok. 

  Sięganie po tabletki nasenne jest złym pomysłem. Nie powinno się ich brać nawet w przypadku z pozoru mało dokuczliwej bezsenności, a każdy taki przypadek powinno się konsultować z lekarzem. Nic nie można natomiast zarzucić tzw. miękkim środkom wspomagającym.

  Przed pójściem do łóżka możemy wypić filiżankę ziołowej herbatki, urządzić ciepłą kąpiel z dodatkiem olejków relaksujących czy włączyć muzykę klasyczną. Terapeutyczne działanie wykazuje na przykład muzyka Jana Sebastiana Bacha.

   

  Roślinne źródło zdrowia

   

  Jedną z najlepiej rozpoznanych roślin wykorzystywanych w leczeniu zaburzeń snu jest waleriana, znana pod nazwą botaniczną jako kozłek lekarski. Nowym odkryciem jest fakt, że wyciągiem z tej rośliny (kroplami walerianowymi) można leczyć także stany lękowe. Co istotne, nie występuje tu ryzyko uzależnienia. Rośnie też znaczenie gardenii.

  Naukowcy odkryli, że jaśminowy zapach jej kwiatów ma działanie zbliżone do preparatów chemicznych, na przykład walium. Doświadczenia przeprowadzone w aromaterapii pokazują, że kilka kropel olejku lawendowego na poduszce także pomaga zasnąć.

  Sprawdzonym naturalnym środkiem nasennym jest też gorące mleko z miodem. Jego działanie będzie skuteczniejsze, jeżeli dodamy do napoju banana (owoc ten zawiera dużo serotoniny). Cukier gronowy w miodzie sprawia, że hormon ten trafia wprost do mózgu. A więc słodkich snów!  

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

 

 

 


 

 

 


   

 

  

 

 


 

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!

  


 

    Księżycowy Kalendarz Ogrodnika                          2018

 

 

Wideo

Czerwcowy numer "Mojego Pięknego Ogrodu" już w kioskach! Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady