Praktyczny Ogrodnik: zamieranie pędów malin

 • Jedną z najgroźniejszych chorób malin jest zamieranie pędów powodowane przez grzyb Didymell applanata. Choroba objawia się fioletowobrunatnymi plamami u nasady liści. Oto jej cechy charakterystyczne.

 • Owocniki grzyba znajdują się w ciemnych plamach, które znaleźć możemy na praktyczne każdej części rośliny. Porażonych elementów należy się bezwzględnie pozbyć. (zdj.: Adobe Stock)
  Owocniki grzyba znajdują się w ciemnych plamach, które znaleźć możemy na praktyczne każdej części rośliny. Porażonych elementów należy się bezwzględnie pozbyć. (zdj.: Adobe Stock)
 • Pierwsze symptomy ataku grzyba Didymell applanata pojawiają się na początku lata. Fioletowobrunatne plamy sygnalizują porażenie tkanki, która z czasem zamiera, staje się brunatna lub ciemnoszara. Na jej powierzchni pojawiają się drobne ciemne punkty − to owocniki grzyba, wewnątrz których tworzą się zarodniki.

  Jesienią uszkodzona kora malin zaczyna pękać, łuszczy się i przybiera szarą lub srebrzystoszarą barwę. Objawy chorobowe nasilają się na pędach drugorocznych i są najwyraźniejsze po przezimowaniu. Chorobie można zapobiegać poprzez staranną pielęgnację krzewów, przerzedzanie i usuwanie starszych pędów bezpośrednio po owocowaniu. 

   


   

  Choroba ta występuje praktycznie na wszystkich krzewach owocowych. Groźny grzyb poraża wszystkie organy rośliny. Objawy szarej pleśni można spotkać na pędach, kwiatach, owocach, a w warunkach wysokiej wilgotności także na liściach.

  W przypadku niezwalczania choroby może dojść do zamierania pędów. Gdy jest wilgotno, owoce pokrywają się szarym pylistym nalotem grzybni i gniją. Ochrona malin przed tą chorobą polega na usuwaniu porażonych pędów i stosowaniu zabiegów chemicznych.

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się

 

 

 


 

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

  

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!


Wideo

Jak wykonać ruchomy świąteczny obrazek Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady