Praktyczny Ogrodnik: walczymy z rdzami

 • Żółto-pomarańczowe plamy na liściach są jednoznacznym symptomem ataku grzybów powodujących rdzę. Porażenie występuje pod kilkoma odmianami, ich rozróżnienie pomaga w leczeniu zarażonych roślin.

 • W skrajnych przypadkach, rdza może zaatakować również owoce - wtedy należy pozbyć się ich w podobny sposób, co porażonych liści. (zdj.: Adobe Stock)
  W skrajnych przypadkach, rdza może zaatakować również owoce - wtedy należy pozbyć się ich w podobny sposób, co porażonych liści. (zdj.: Adobe Stock)
 • Nazwa tej groźnej grupy chorób wzięła się od barwy skupień zarodników, które występują na liściach lub innych organach roślinnych. Grzyby te mogą tworzyć pięć odmiennych od siebie rodzajów zarodników, z których każdy ma wyspecjalizowaną rolę. Mogą mieć jednego, ale i dwóch żywicieli. Jedną z najczęściej występujących rdzy w ogrodach jest rdza gruszy i jałowca Gymnosporangium sabinae.

  Pierwszym widocznym i charakterystycznym objawem choroby są pojawiające się w czerwcu duże, jaskrawe, żółto-pomarańczowe plamy na liściach gruszy, która jest pierwszym żywicielem tego grzyba. Następnie na spodniej stronie blaszki liściowej, w miejscu plam, powstają szare wypukłe skupienia zarodników grzyba.

   


   

  Niekiedy, zwłaszcza na odmianach wrażliwych, objawy choroby mogą pojawić się na ogonkach liściowych i owocach. Porażone liście opadają. Na jałowcu choroba objawia się nabrzmieniami na pędach. Aby zapobiec rdzy, nie należy sadzić blisko siebie gruszy i jałowca (minimum 500 metrów odległości).

  Jeśli nasilenie choroby wzrasta, opryskujemy grusze takimi samymi preparatami, jak w przypadku parcha gruszy. Objawy rdzy mahonii Cumminsiella mirabilissima możemy dostrzec na liściach już od wiosny. Pojawiają się na nich jasne przebarwienia, a następnie żółte, rdzawe i fioletowe plamy.

  Na spodniej stronie liścia, w obrębie plam, pojawiają się najpierw pomarańczowe, potem rdzawe i brunatne wypukłe brodawki, które są owocnikami grzyba. Grzyb zimuje na roślinach mahonii. Porażone pędy usuwamy i palimy.

   

  Jak wybrać rośliny podczas zakupu

   

  Gdy pojawią się pierwsze objawy, krzewy należy opryskać preparatami zwalczania grzybów. Również na roślinach dziko rosnących możemy znaleźć rdze. Jednym z takich przykładów może być rdza topoli Melampsora spp. Na spodniej stronie blaszki możemy znaleźć żółto-pomarańczowe skupienia zarodników.

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się

 

 

 


 

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

  

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!


Wideo

Jak wykonać ruchomy świąteczny obrazek Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady