Praktyczny Ogrodnik: walczymy z rdzami

 • Żółto-pomarańczowe plamy na liściach są jednoznacznym symptomem ataku grzybów powodujących rdzę. Porażenie występuje pod kilkoma odmianami, ich rozróżnienie pomaga w leczeniu zarażonych roślin.

 • W skrajnych przypadkach, rdza może zaatakować również owoce - wtedy należy pozbyć się ich w podobny sposób, co porażonych liści. (zdj.: Adobe Stock)
  W skrajnych przypadkach, rdza może zaatakować również owoce - wtedy należy pozbyć się ich w podobny sposób, co porażonych liści. (zdj.: Adobe Stock)
 • Nazwa tej groźnej grupy chorób wzięła się od barwy skupień zarodników, które występują na liściach lub innych organach roślinnych. Grzyby te mogą tworzyć pięć odmiennych od siebie rodzajów zarodników, z których każdy ma wyspecjalizowaną rolę. Mogą mieć jednego, ale i dwóch żywicieli. Jedną z najczęściej występujących rdzy w ogrodach jest rdza gruszy i jałowca Gymnosporangium sabinae.

  Pierwszym widocznym i charakterystycznym objawem choroby są pojawiające się w czerwcu duże, jaskrawe, żółto-pomarańczowe plamy na liściach gruszy, która jest pierwszym żywicielem tego grzyba. Następnie na spodniej stronie blaszki liściowej, w miejscu plam, powstają szare wypukłe skupienia zarodników grzyba.

   


   

  Niekiedy, zwłaszcza na odmianach wrażliwych, objawy choroby mogą pojawić się na ogonkach liściowych i owocach. Porażone liście opadają. Na jałowcu choroba objawia się nabrzmieniami na pędach. Aby zapobiec rdzy, nie należy sadzić blisko siebie gruszy i jałowca (minimum 500 metrów odległości).

  Jeśli nasilenie choroby wzrasta, opryskujemy grusze takimi samymi preparatami, jak w przypadku parcha gruszy. Objawy rdzy mahonii Cumminsiella mirabilissima możemy dostrzec na liściach już od wiosny. Pojawiają się na nich jasne przebarwienia, a następnie żółte, rdzawe i fioletowe plamy.

  Na spodniej stronie liścia, w obrębie plam, pojawiają się najpierw pomarańczowe, potem rdzawe i brunatne wypukłe brodawki, które są owocnikami grzyba. Grzyb zimuje na roślinach mahonii. Porażone pędy usuwamy i palimy.

   

  Jak wybrać rośliny podczas zakupu

   

  Gdy pojawią się pierwsze objawy, krzewy należy opryskać preparatami zwalczania grzybów. Również na roślinach dziko rosnących możemy znaleźć rdze. Jednym z takich przykładów może być rdza topoli Melampsora spp. Na spodniej stronie blaszki możemy znaleźć żółto-pomarańczowe skupienia zarodników.

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się
 

 


  

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

 

 

 


 

 

 

 


 

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!

  


 

    Księżycowy Kalendarz Ogrodnika                          2018

 

 

Wideo

Rozmnażanie roślin część 2 - okulizacja Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady