Praktyczny Ogrodnik: okresowe sprawdzanie odczynu gleby

 • Sprawdzanie pH gleby co 2-3 lata oraz reagowanie na jej ewentualne wyjałowienie jest kluczowym elementem udanej uprawy roślin. Do badania jakości gleby używamy płynu Helliga. Oto jak go używać.

 • Tworząc próbkę gleby do testów, pamiętajmy o wymieszaniu warstwy wierzchniej z ziemią znajdującą się głębiej. Uzyskamy wtedy bardziej miarodajną mieszankę. (zdj.: Adobe Stock)
  Tworząc próbkę gleby do testów, pamiętajmy o wymieszaniu warstwy wierzchniej z ziemią znajdującą się głębiej. Uzyskamy wtedy bardziej miarodajną mieszankę. (zdj.: Adobe Stock)
 • Sprawdzenie poziomu pH gleby w ogrodzie powinno przeprowadzać się co 2-3 lata, najlepiej jesienią. Zabieg ten wiele mówi bowiem o kondycji gleby oraz dostępie składników mineralnych. Przy zbyt kwaśnym pH gleby (poniżej 5,0) makroelementy niezbędne do wzrostu roślin są gorzej przez nie pobierane, a ich rozwój jest ograniczony.

  Ponadto metale ciężkie zawarte w glebie są mobilniejsze i kumulują się głównie
  w systemie korzeniowym roślin, co jest szczególnie niebezpieczne w uprawie warzyw korzeniowych. Najprostszą metodą określenia odczynu gleby jest analiza
  z wykorzystaniem kwasomierza glebowego.
  Pobrane za pomocą łopatki próbki gleby z kilku miejsc warzywnika, z głębokości 0-20 centymetrów, miesza się ze sobą.

   

   

  Następnie glebę wstępnie się podsusza i umieszcza w zagłębieniu płytki, zalewając próbkę płynem Helliga tak, by po wchłonięciu pozostał cienki film płynu nad glebą. Po 2-3 minutach zlewamy płyn do mniejszego wgłębienia przez pochylenie płytki i na podstawie barwy odczytujemy wartość pH. Dla większej pewności możemy 2-3 razy powtórzyć odczyty.

  Pamiętajmy jednak o tym, iż płyn przeterminowany nie nadaje się do wykonania analizy ze względu na znaczne zafałszowanie wyniku. Wykonując analizę jesienią, mamy czas na doprowadzenie pH gleby do pożądanego stanu, poprzez zastosowanie wapnowania.

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się
 

 

 


 

 

 


   

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

 

 

 


 

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!


Wideo

Jak wykonać ruchomy świąteczny obrazek Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady