Praktyczny Ogrodnik: okresowe sprawdzanie odczynu gleby

 • Sprawdzanie pH gleby co 2-3 lata oraz reagowanie na jej ewentualne wyjałowienie jest kluczowym elementem udanej uprawy roślin. Do badania jakości gleby używamy płynu Helliga. Oto jak go używać.

 • Tworząc próbkę gleby do testów, pamiętajmy o wymieszaniu warstwy wierzchniej z ziemią znajdującą się głębiej. Uzyskamy wtedy bardziej miarodajną mieszankę. (zdj.: Adobe Stock)
  Tworząc próbkę gleby do testów, pamiętajmy o wymieszaniu warstwy wierzchniej z ziemią znajdującą się głębiej. Uzyskamy wtedy bardziej miarodajną mieszankę. (zdj.: Adobe Stock)
 • Sprawdzenie poziomu pH gleby w ogrodzie powinno przeprowadzać się co 2-3 lata, najlepiej jesienią. Zabieg ten wiele mówi bowiem o kondycji gleby oraz dostępie składników mineralnych. Przy zbyt kwaśnym pH gleby (poniżej 5,0) makroelementy niezbędne do wzrostu roślin są gorzej przez nie pobierane, a ich rozwój jest ograniczony.

  Ponadto metale ciężkie zawarte w glebie są mobilniejsze i kumulują się głównie
  w systemie korzeniowym roślin, co jest szczególnie niebezpieczne w uprawie warzyw korzeniowych. Najprostszą metodą określenia odczynu gleby jest analiza
  z wykorzystaniem kwasomierza glebowego.
  Pobrane za pomocą łopatki próbki gleby z kilku miejsc warzywnika, z głębokości 0-20 centymetrów, miesza się ze sobą.

   

   

  Następnie glebę wstępnie się podsusza i umieszcza w zagłębieniu płytki, zalewając próbkę płynem Helliga tak, by po wchłonięciu pozostał cienki film płynu nad glebą. Po 2-3 minutach zlewamy płyn do mniejszego wgłębienia przez pochylenie płytki i na podstawie barwy odczytujemy wartość pH. Dla większej pewności możemy 2-3 razy powtórzyć odczyty.

  Pamiętajmy jednak o tym, iż płyn przeterminowany nie nadaje się do wykonania analizy ze względu na znaczne zafałszowanie wyniku. Wykonując analizę jesienią, mamy czas na doprowadzenie pH gleby do pożądanego stanu, poprzez zastosowanie wapnowania.

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się
 

 


  

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

 

 

 


 

 

 

 


 

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!

  


 

    Księżycowy Kalendarz Ogrodnika                          2018

 

 

Wideo

Listopadowy numer "Mojego Pięknego Ogrodu" już w kioskach! Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady