Praktyczny Ogrodnik: jak zapobiegać chlorozie liści borówki

 • Borówki wysokie mają specyficzne wymagania co do nawożenia i kwasowości podłoża. Przy pH wyższym niż 4,5 krzewy zaczynają słabo rosnąć i owocować. Następstwem tych problemów może być chloroza liści.

 • Na szczęście chlorozie liści łatwo zaradzić obniżając odczyn gleby do preferowanego przez roślinę poziomu za pomocą m.in. siarki mielonej.  (zdj.: materiały redakcji)
  Na szczęście chlorozie liści łatwo zaradzić obniżając odczyn gleby do preferowanego przez roślinę poziomu za pomocą m.in. siarki mielonej. (zdj.: materiały redakcji)
 • Jednym z pierwszych objawów mogących świadczyć o niewłaściwej kwasowości jest chloroza liści. Łatwo ją rozpoznać, bo młode przyrosty bledną, przybierając jasnożółte zabarwienie.

  Najszybciej przywrócimy odpowiednią kwasowość gleby poprzez dodanie zmielonej siarki do podłoża. Mieszamy ją delikatnie z górną warstwą gleby, pamiętając, że borówki mają płytko umiejscowiony system korzeniowy. W celu obniżenia kwasowości gleby najczęściej wykorzystuje się siarkę mieloną.

   


   

  W sklepach ogrodniczych spotkać można również siarkę granulowaną, którą łatwiej wysiewać. Chloroza liści borówki może być też wynikiem niedoboru żelaza lub manganu. Dostarczenie mikroelementów drogą doglebową poprzez korzenie może zająć nawet kilka miesięcy.

  Aby szybko uzupełnić niedobory, zastosujmy nawożenie dolistne w formie oprysku. Najlepiej do tego celu nadają się nawozy wieloskładnikowe mające pierwiastki
  w formie chelatu. Są to nawozy nieco droższe od standardowych nawozów dolistnych, ale ich efektywność jest dużo większa. Często już po jednym lub dwukrotnym oprysku objawy chlorozy ustępują.

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się

 

 

 


 

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

  

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!


Wideo

Jak wykonać ruchomy świąteczny obrazek Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady