Porada: przygotowanie szklarni na nadejście zimy

 • Gdy odpowiednio zabezpieczona i przygotowana, szklarnia potrafi być komfortowym miejscem do zimowania roślin. O czym należy pamiętać, przygotowując szklarnię do zimy? Oto najważniejsze zagadnienia.

 • Jesienią oraz zimą szczególnie ważne jest odpowiednie sterowanie temperaturą wewnątrz szklarni. (zdj.: Adobe Stock)
  Jesienią oraz zimą szczególnie ważne jest odpowiednie sterowanie temperaturą wewnątrz szklarni. (zdj.: Adobe Stock)
 • W szklarni każdy stopień Celsjusza mniej lub bardziej odbija się na kosztach ogrzewania. Dlatego istotne jest, by system grzewczy był sprawny, a szklarnia dobrze docieplona i uszczelniona. Nawet nieduże nieszczelności przy ramie drzwi i okien mogą prowadzić do znaczących strat cieplnych. Na tym jednak nie koniec, bo ciepło uchodzi też przez ściany, rzecz w tym, by te straty zminimalizować.

  Możemy to zrobić poprzez docieplenie szklarni folią pęcherzykową (o pęcherzykach średnicy 2-3 cm). Myli się jednak ten, kto sądzi, że folię mocujemy na zewnątrz. Przeciwnie, podpinamy ją we wnętrzu szklarni.

   

   

  Wprawdzie przez to do wnętrza szklarni przedostaje się mniej światła, niemniej bilans i tak wychodzi na plus. Otóż wyliczono, że straty świetlne wynoszą ok. 10%, ale zysk cieplny ok. 30%.

  Wilgotność powietrza w szklarni powinna wynosić 40-60%. Możemy to kontrolować za pomocą higrometru (wilgotnościomierza). Zbyt wysoka wilgotność powietrza sprzyja rozwojowi chorób grzybowych. Aby na liściach nie skraplała się woda, szklarnie trzeba wietrzyć − regularnie, ale tylko przez moment. Dobrze jest też zainstalować wentylator.

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się
 

 


 

 

 


  

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

 

 

 


 

 

 

 


 

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!

  


 

    Księżycowy Kalendarz Ogrodnika                          2018

 

 

Wideo

Rozmnażanie roślin część 2 - okulizacja Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady