Porada: przygotowanie szklarni na nadejście zimy

 • Gdy odpowiednio zabezpieczona i przygotowana, szklarnia potrafi być komfortowym miejscem do zimowania roślin. O czym należy pamiętać, przygotowując szklarnię do zimy? Oto najważniejsze zagadnienia.

 • Jesienią oraz zimą szczególnie ważne jest odpowiednie sterowanie temperaturą wewnątrz szklarni. (zdj.: Adobe Stock)
  Jesienią oraz zimą szczególnie ważne jest odpowiednie sterowanie temperaturą wewnątrz szklarni. (zdj.: Adobe Stock)
 • W szklarni każdy stopień Celsjusza mniej lub bardziej odbija się na kosztach ogrzewania. Dlatego istotne jest, by system grzewczy był sprawny, a szklarnia dobrze docieplona i uszczelniona. Nawet nieduże nieszczelności przy ramie drzwi i okien mogą prowadzić do znaczących strat cieplnych. Na tym jednak nie koniec, bo ciepło uchodzi też przez ściany, rzecz w tym, by te straty zminimalizować.

  Możemy to zrobić poprzez docieplenie szklarni folią pęcherzykową (o pęcherzykach średnicy 2-3 cm). Myli się jednak ten, kto sądzi, że folię mocujemy na zewnątrz. Przeciwnie, podpinamy ją we wnętrzu szklarni.

   

   

  Wprawdzie przez to do wnętrza szklarni przedostaje się mniej światła, niemniej bilans i tak wychodzi na plus. Otóż wyliczono, że straty świetlne wynoszą ok. 10%, ale zysk cieplny ok. 30%.

  Wilgotność powietrza w szklarni powinna wynosić 40-60%. Możemy to kontrolować za pomocą higrometru (wilgotnościomierza). Zbyt wysoka wilgotność powietrza sprzyja rozwojowi chorób grzybowych. Aby na liściach nie skraplała się woda, szklarnie trzeba wietrzyć − regularnie, ale tylko przez moment. Dobrze jest też zainstalować wentylator.

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się

 

 

 


 

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

  

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!


Wideo

Jak wykonać ruchomy świąteczny obrazek Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady