Niechemiczna ochrona truskawki

 • Czy możliwa jest ochrona truskawki bez użycia chemicznych środków ochrony roślin? Oczywiście! Zwalczanie często spotykanej szarej pleśni i białej plamistości liści jest czasochłonne, ale opłacalne.

 • Pamiętajmy o dokładnym zdiagnozowaniu, zebraniu i niszczeniu (np. w ognisku) porażonych chorobą krzaków - zmniejszymy tym samym szanse na wystąpienie podobnych zagrożeń w przyszłym sezonie. (zdj.: Adobe Stock)
  Pamiętajmy o dokładnym zdiagnozowaniu, zebraniu i niszczeniu (np. w ognisku) porażonych chorobą krzaków - zmniejszymy tym samym szanse na wystąpienie podobnych zagrożeń w przyszłym sezonie. (zdj.: Adobe Stock)
 • Najczęściej występującymi chorobami truskawki są szara pleśń, powodowana przez grzyb Botrytiscinerea, i biała plamistość liści truskawki, powodowana przez grzyb Mycosphaerella fragariae.

  Objawy szarej pleśni występują najczęściej na pąkach, kwiatach i owocach, ale bardzo rzadko na liściach. Zakażone pąki, a potem kwiaty brunatnieją i obumierają. Najbardziej charakterystyczne objawy choroby obserwujemy na owocach. Gdy zaczynają się wybarwiać, pokryte są wyraźnie widocznymi brunatnymi plamami. Potem na dojrzewających już truskawkach widać uszkodzenia podobne do zgnieceń.

  Owoce gniją, a na ich zniszczonej tkance pojawia się obfity, puszysty, szary nalot, z jego powierzchni po potrząśnięciu osypuje się chmura brunatnego pyłu – są to zarodniki grzyba. Aby zapobiec stosowania chemicznych środków ochrony roślin, ograniczmy chorobę poprzez niszczenie resztek po zbiorze, unikanie nadmiernego zagęszczenia roślin i staranne odchwaszczanie plantacji.

   


   

  Można również wyścielać międzyrzędzia agrowłókniną, począwszy od kwitnienia aż do zbioru. Dzięki temu utrudnimy dostanie się zarodników grzyba z powierzchni gleby na kwitnące truskawki. W okresie owocowania możemy okryć krzaki truskawek siatką.

  Drugą często występująca chorobą truskawki jest biała plamistość liści truskawki, która w lata wilgotne może wyrządzić duże szkody. Na liściach tworzą się drobne plamy, okrągłe lub owalne, koloru szarobiałego, otoczone brunatnoczerwoną obwódką. Podczas wilgotnej pogody na powierzchni plam pojawia się delikatny szary nalot trzonków i zarodników konidialnych.

  W sprzyjających warunkach grzyb rozwija się intensywnie, powodując zasychanie całych liści, co wpływa na owocowanie. Źródłem pierwotnego zakażenia wiosną są zeszłoroczne martwe liście, na których grzyb przezimował. Chorobę znacznie ogranicza koszenie i usuwanie liści. Rośliny powinno się wykosić najpóźniej dwa tygodnie po zbiorze.

   

  A może...posadzimy truskawki na balkonie?

   

  Chorobą, która w początkowym stadium rozwojowym przypomina białą plamistość, jest czerwona plamistość liści truskawek powodowana przez grzyb Diplocarpon earliana. Na liściach truskawek pojawiają się karminowo-czerwone plamki. W miarę rozwoju choroby porażona tkanka zamiera, a plamka staje się szarobrunatna z brunatną obwódką. Następnie blaszka liściowa wokół plam żółknie, a przy silnym porażeniu żółkną całe liście. Zapobieganie tej chorobie polega na usuwaniu porażonych opadłych liści.

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się
 

 

 


 

 

 


   

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

 

 

 


 

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!


Wideo

Jak wykonać ruchomy świąteczny obrazek Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady