Nie nadużywajmy chemii ogrodowej

 • Świadomość, że nieodpowiednie używanie chemicznych środków ochrony może wyrządzić więcej szkód, niż pożytku powinna być powszechna. Oto powody dlaczego z chemią ogrodową należy postępować ostrożnie.

 • Zastanówmy się dwa razy, zanim sięgniemy po chemiczne środki ochrony. Zdarza się, że infekcje trapiące roślinę są na tyle niegroźne, że ta sama sobie z nimi poradzi. Jeśli nie jesteśmy tego pewni - lepiej zasięgnąć opinii eksperta. (zdj.: Adobe Stock)
  Zastanówmy się dwa razy, zanim sięgniemy po chemiczne środki ochrony. Zdarza się, że infekcje trapiące roślinę są na tyle niegroźne, że ta sama sobie z nimi poradzi. Jeśli nie jesteśmy tego pewni - lepiej zasięgnąć opinii eksperta. (zdj.: Adobe Stock)
 • Autorem tekstu jest dr inż. Wojciech Pusz

  Wielu czytelników, kontaktując się z redakcją, zaniepokojonych jest zmianami, jakie pojawiają się na liściach lub innych organach roślinnych. „Plamki na liściu”, „liść żółknie”, „brązowieją końcówki” – oto, co mogę od Państwa usłyszeć.

  Okazuje się też, że osoby proszące mnie o poradę „tak na wszelki wypadek” zastosowały już różne środki ochrony roślin. Traktujmy preparaty te bardzo ostrożnie, bo w większości przypadków ich przedwczesne zastosowanie może okazać się nietrafione i szkodliwe dla roślin.

   


   

  Zanim przystąpimy do działania, skontaktujmy się z profesjonalnym ogrodnikiem, sprzedawcą środków ochrony roślin lub zasięgnijmy informacji na różnego rodzaju forach ogrodniczych. Czasami jest też tak, że dostrzegając zmiany chorobowe na jednym czy dwóch liściach, jesteśmy zaniepokojeni tym, co może dalej nastąpić. Nie obawiajmy się, roślina poradzi sobie z przeciwnikiem, a my zaoszczędzimy nerwów i pieniędzy na drogie rozwiązania, które i tak niczemu nie służą.

  Ostatnia moja prośba do czytelników dotyczy obserwowania roślin i szukania na nich (często na siłę) objawów chorób czy żerowania szkodników, nie zwracając uwagi na to, co dzieje się za oknem. W czasie letnich dyżurów w redakcji wiele osób dzwoniło do mnie z zapytaniem, co jest przyczyną więdnięcia roślin albo występowania plam na liściach roślin rosnących w pełnym słońcu…

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się
 

 

 


 

 

 


   

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

 

 

 


 

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!


Wideo

Jak wykonać ruchomy świąteczny obrazek Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady