Najczęściej spotykane choroby storczyków

 • Niezwykle popularnym storczykom zagraża wiele chorób oraz szkodników, szczególnie zimą. Szara pleśń, plamistość liści czy przędziorki - radzimy, jak walczyć z najczęściej spotykanymi zagrożeniami.

 • Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne znacznie zmniejszają ryzyko ataku chorób oraz szkodników. (zdj.: Adobe Stock)
  Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne znacznie zmniejszają ryzyko ataku chorób oraz szkodników. (zdj.: Adobe Stock)
 • Do najczęściej występujących chorób storczyków należą wiroza liści, miękka zgnilizna bakteryjna, plamistość liści i szara pleśń. W przypadku stwierdzenia objawów wirozy, należy natychmiast usunąć porażoną roślinę, bo może być źródłem infekcji dla sąsiadujących z nią zdrowych storczyków. Na liściach porażonych roślin pojawiają się różnego kształtu i wielkości żółtawe plamy, a wraz z rozwojem choroby liście żółkną i zasychają.

   


   

  Natomiast gdy na liściach pojawią się ciemnobrunatne wodniste plamy, mogą to być objawy miękkiej zgnilizny, która jest powodowana przez bakterie z rodzaju Pectobacterium. Tkanka liścia powyżej plam początkowo żółknie, a następnie zasycha. Gdy tylko zauważymy pierwsze objawy porażenia, usuńmy porażone liście. Oprócz wirusów i bakterii storczyki mogą również zostać zainfekowane przez grzyby.

  Jeśli na liściach pojawią się regularne, ciemne, zwykle owalne plamy, to najprawdopodobniej jest to objaw plamistości liści powodowanej przez kilka gatunków grzybów. W momencie stwierdzenia pierwszych objawów należy usunąć porażone liście lub opryskać roślinę jednym z preparatów, który jest zarejestrowany do zwalczania szarej pleśni.

  Szara pleśń Botrytis cinerea to jedna z najgroźniejszych chorób roślin ozdobnych. Jej rozwojowi sprzyja wysoka wilgotność powietrza. Dlatego też chcąc zapobiec wystąpieniu szarej pleśni na storczykach, należy unikać przelania roślin oraz zwilżania liści i kwiatów podczas podlewania.

  Objawy tej choroby występują także na kwiatach. Na płatkach pojawiają się ciemne plamy, które pokrywają się szarym pylistym nalotem trzonków z zarodnikami. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest natychmiastowe usunięcie porażonych kwiatów.

   

  Jak dbać o storczyki 

   

  Jak skutecznie zwalczać szkodniki na roślinach domowych

  Do jednych z najczęściej występujących zimą szkodników na roślinach doniczkowych należą tarczniki, miseczniki, wciornastki i przędziorki. Owady te można rozpoznać po wypukłych, gładkich naroślach barwy od czerwonawej do brązowej powstałych na łodygach i liściach.

  Wciornastki to drobne owady o zabarwieniu żółtym, brązowym lub brunatnym do prawie czarnego. Na porażonych liściach pojawiają się początkowo delikatne srebrzystobiałe przebarwienia. Zaatakowane liście zasychają.

  Bardzo groźną grupą szkodników roślin ozdobnych są przędziorki. Porażone przez te roztocza liście żółkną i zasychają. Na spodniej stronie liści widoczne są drobne pomarańczowe pajączki.

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 1 komentarz

  • madziulam91
   2018-11-01T09:38:48+01:00 madziulam91
   Witam. Czy ktos pomoze?
   Moj storczyk puscil basal keika ktorego po roku rozdzielilam z matka. Matka wgl nie ma stozka wzrostu ma 3 liscie z czego 2 zaczely zolknac po rozsadzeniu a na pedzie z oczek puszcza swieze kwiaty co robic czy liscie opadna i z jednym lisciem przeyje czy to koniec??

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się
 

 

 


 

 

 


   

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

 

 

 


 

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!


Wideo

Jak wykonać ruchomy świąteczny obrazek Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady