Gotowi na atak ślimaków

 • Ślimaki są uciążliwymi szkodnikami w ogródkach działkowych i ogrodach roślin ozdobnych. Rozwojowi i żerowaniu tych szkodników sprzyja wilgotna i deszczowa pogoda. Przygotujmy się na ich zwalczanie.

 • (zdj.: Fotolia.com)
  (zdj.: Fotolia.com)
 • O obecności ślimaków świadczyć może także pozostawiony przez nie śluz, który jest dobrze widoczny po wyschnięciu i przypomina skrawki cienkiej folii. Ślimaki odżywiają się wieloma gatunkami roślin, wygryzając duże, nieregularne dziury w liściach i innych częściach roślin, często zjadają całe rośliny, to kolejne znaki rozpoznawcze ich żerowania. 

  Największe szkody w ogrodach wyrządzają ślimaki nagie, tj. ślinik wielki Arion rufus, ślinik luzytański A. lusitanicus, pomrów wielki Limaxmaximus i pomrowik plamisty Derocerasreticulatum

   

   

  Zwalczanie ślimaków

  Ślimaki można zwalczać wieloma sposobami. Jednym z nich jest stosowanie pułapek wabiących. W tym celu należy w kilku miejscach w ogrodzie wyłożyć fragmenty desek, drzwi, płytek, lekko podnosząc jedną z krawędzi. Pod spód układamy liście kapusty pekińskiej, ziemniaki lub odpady roślinne z ogrodu. Ślimaki będą gromadzić się w tych właśnie miejscach. Wystarczy co jakiś czas podnieść pułapkę i pozbierać ślimaki.

  Innym sposobem jest zakopywanie słoików do ziemi, tak by ich wierzchołek nieznacznie wystawał ponad powierzchnię gleby, lub układanie w kilku miejscach w ogrodzie płaskich miseczek. Do naczyń wlewamy mieszaninę ciemnego piwa i cukru. Zapach piwa z cukrem zwabia ślimaki, które wpadają do zakopanych słoików. Inną metodą zwalczania szkodników jest częste spulchnianie gleby motyką, pazurkami ogrodniczymi lub grabiami.

   

  Rośliny odstraszające szkodniki

   

  Zabieg ten należy wykonywać w ciepłe i słoneczne dni. Wówczas giną jaja i młode ślimaki, które wydobywają się na powierzchnię gleby. Należy również usuwać chwasty i resztki roślinne, które są miejscem bytowania ślimaków. Kolejnym sposobem na walkę ze ślimakami jest tworzenie różnego rodzaju barier.

  W tym celu możemy obsypywać grządki popiołem, trocinami, żwirem, ostrymi kamyczkami lub innym materiałem, który będzie ranił ciało ślimaków. Możemy też stosować chemiczne środki ochrony roślin, ale pamiętajmy, że jest to zabieg stosunkowo drogi i raczej do wykorzystania na małych powierzchniach. 

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

 

 

 


 

 

 


   

 

  

 

 


 

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!

  


 

    Księżycowy Kalendarz Ogrodnika                          2018

 

 

Wideo

Czerwcowy numer "Mojego Pięknego Ogrodu" już w kioskach! Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady