Choroby liści różanecznika

 • Popularne w naszym kraju różaneczniki trapione są przez choroby o podłoży grzybiczym, powodowane przez niekorzystne warunki pogodowe. Oto, jak zwalczać infekcje grzybowe różaneczników.

 • Choroby spowodowane przez infekcje grzybowe, mączniak prawdziwy czy powłocznik azaliowy - to główne wiosenne zagrożenia dla liści różaneczników. (zdj.: Adobe Stock)
  Choroby spowodowane przez infekcje grzybowe, mączniak prawdziwy czy powłocznik azaliowy - to główne wiosenne zagrożenia dla liści różaneczników. (zdj.: Adobe Stock)
 • Najczęstszymi chorobami różaneczników jest brązowienie brzegów i końcówek liści. Jednymi z głównych przyczyn pojawiania się tego typu objawów są niekorzystne warunki panujące podczas jesieni i przedwiośnia, np. przeciągi, zimne wiatry, wahania temperatury. Aby zapobiec powstawaniu tego typu objawów, zabezpieczmy rośliny przed chłodami, wykorzystując różnego rodzaju maty lub włókniny.

  Osłabioną tkankę często infekują grzyby należące do wielu rodzajów, z którymi walczymy stosując środki grzybobójcze, przeznaczone do danej choroby. Bardzo często na liściach różanecznika można zaobserwować objawy niedoborów żelaza. Na młodych liściach, między nerwami, pojawiają się jasnozielone, żółtawe przebarwienia. Zapobieganie niedoborom żelaza polega na opryskiwaniu roślin chelatem żelaza lub nawozami zawierającymi żelazo.

  Chorobami liści różanecznika powodowanymi przez grzyby są antraknoza, plamistość liści, mączniak prawdziwy i powłocznik. Antraknoza powodowana jest przez grzyb Colletotrichum gloeosporioides. Na liściach pojawiają się niewielkie, owalne, szarawo-brązowe plamy. W miarę rozwoju choroby plamy się powiększają, a na ich powierzchni dostrzec można pierścienie. Porażone liście zamierają.

  Podobnymi objawami charakteryzuje się plamistość liści powodowana przez grzyb Cercospora handelii. Zwalczamy ją tak jak antraknozę. Na liściach różaneczników może także pojawić się mączniak prawdziwy Microsphaera penicillata.

  W tym przypadku na liściach zauważamy biały mączysty nalot grzybni, który z czasem obejmuje całą blaszkę liściową, doprowadzając do deformacji i zamierania liści. Przeciwko nim również stosujemy dobrane do choroby środki grzybobójcze. Na liściach różanecznika i innych roślinach wrzosowatych występuje też powłocznik azaliowy Exobasidium vaccini, tworzący narośla na dolnej stronie blaszki liściowej.

   

  Różaneczniki i azalie

   

  Początkowo są białe, potem jasnoróżowe i czerwonawe. Zaatakowane liście stają się ciemniejsze, potem żółkną i zamierają, a narośla twardnieją. Grzyb zimuje w opadłych przedwcześnie porażonych liściach. Liście z objawami usuwamy. Następnie krzew opryskujemy preparatem grzybobójczym. Grzyb zimuje także na porażonych pędach, które należy wycinać po stwierdzeniu objawów.

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się
 

 

 


 

 

 


   

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

 

 

 


 

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!


Wideo

Jak wykonać ruchomy świąteczny obrazek Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady