Mój Piękny Ogród 11/2017

Mój Piękny Ogród 11/2017

Wyczekując pierwszych przymrozków zwróćmy przede wszystkim uwagę na iglaki, którym należy pomóc przetrwać mrozy. Listopad to jednak nie tylko obowiązki, ale i przyjemność przebywania w jesiennym ogrodzie, barwnym choćby dzięki chryzantemom oraz winobluszczowi.

Od świętego Marcina zima się zaczyna. Tyle stare przysłowie. A jak będzie naprawdę? Czas pokaże. Tak czy inaczej, przyroda daje wyraźnie do zrozumienia, że tegoroczny sezon nieubłaganie dobiega końca. Wystarczy się rozejrzeć.

Drzewa i krzewy zrzucają liście, gdy dzień staje się coraz krótszy, a noce chłodniejsze. Przed zimnem nie kapitulują jedynie iglaki. By jednak i ich nie złamał siarczysty mróz, potrzeba im wsparcia. Więcej na stronach 72-73.

Częścią jesiennego spektaklu jest jedyny w swoim rodzaju festiwal barw, najbardziej widowiskowy w wykonaniu winobluszczy (s. 24). Te niesamowite pnącza to mistrzowie wspinaczki, zdolne wspiąć się nawet po zupełnie płaskich powierzchniach, i to w tempie dwóch metrów na rok! Mało tego, pnącza te mogą być wykorzystywane do okrywania gruntu, a więc rozprzestrzeniają się też w poziomie. Zaś o tym, jaki jest pożytek z roślin okrywowych, piszemy obszernie na stronach 14-21.

Czy chryzantemy już zawsze będą kojarzone ze Świętem Zmarłych? Mam nadzieję, że nie, bo nostalgiczna religijna symbolika nie przeszkadza kwitnąć tym roślinom do późnej jesieni w wielu radosnych kolorach (s. 10). Oby tylko pogoda dopisała... 

 

Księżycowy Kalendarz Ogrodnika  

Polecamy naszą aplikację mobilną - Księżycowy Kalendarz Ogrodnika. Prosty w obsłudze program jest doskonałym źródłem informacji o wpływie faz Księżyca na poszczególne grupy roślin oraz praktycznych porad, jak sprawić, by praca w ogrodzie była przede wszystkim samą przyjemnością. 

Aplikację Księżycowy Kalendarz Ogrodnika można za darmo pobrać ze sklepów systemów mobilnych - Google Play dla systemu Android oraz AppStore dla iOS.

By rozszerzyć przyjemność wiążącą się z przeglądaniem materiałów zawartych w Moim Pięknym Ogrodzie, redakcja udostępnia technologię Tap2c, wzbogacajacą wydanie o dodatkowe galerie oraz filmy, które oglądać można na ekranach urządzeń mobilnych.

Zobacz e-wydanie

Połącz się z Mój Piękny Ogród

 

 

 


 

  Sprawdź swoją wiedzę ogrodniczą!

 

 

 


 

     Porady na listopad w ogrodzie

 

  

 

       Lista wydarzeń ogrodniczych                        edycja 2017

 

 

 


 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!

  


 

    Księżycowy Kalendarz Ogrodnika                          2017

 

 

Wideo

Grudniowy numer "Mojego Pięknego Ogrodu" już w kioskach! Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

Zapis do newslettera

 

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady