Mój Piękny Ogród 11/2017

Mój Piękny Ogród 11/2017

Wyczekując pierwszych przymrozków zwróćmy przede wszystkim uwagę na iglaki, którym należy pomóc przetrwać mrozy. Listopad to jednak nie tylko obowiązki, ale i przyjemność przebywania w jesiennym ogrodzie, barwnym choćby dzięki chryzantemom oraz winobluszczowi.

Od świętego Marcina zima się zaczyna. Tyle stare przysłowie. A jak będzie naprawdę? Czas pokaże. Tak czy inaczej, przyroda daje wyraźnie do zrozumienia, że tegoroczny sezon nieubłaganie dobiega końca. Wystarczy się rozejrzeć.

Drzewa i krzewy zrzucają liście, gdy dzień staje się coraz krótszy, a noce chłodniejsze. Przed zimnem nie kapitulują jedynie iglaki. By jednak i ich nie złamał siarczysty mróz, potrzeba im wsparcia. Więcej na stronach 72-73.

Częścią jesiennego spektaklu jest jedyny w swoim rodzaju festiwal barw, najbardziej widowiskowy w wykonaniu winobluszczy (s. 24). Te niesamowite pnącza to mistrzowie wspinaczki, zdolne wspiąć się nawet po zupełnie płaskich powierzchniach, i to w tempie dwóch metrów na rok! Mało tego, pnącza te mogą być wykorzystywane do okrywania gruntu, a więc rozprzestrzeniają się też w poziomie. Zaś o tym, jaki jest pożytek z roślin okrywowych, piszemy obszernie na stronach 14-21.

Czy chryzantemy już zawsze będą kojarzone ze Świętem Zmarłych? Mam nadzieję, że nie, bo nostalgiczna religijna symbolika nie przeszkadza kwitnąć tym roślinom do późnej jesieni w wielu radosnych kolorach (s. 10). Oby tylko pogoda dopisała... 

 

Księżycowy Kalendarz Ogrodnika  

Polecamy naszą aplikację mobilną - Księżycowy Kalendarz Ogrodnika. Prosty w obsłudze program jest doskonałym źródłem informacji o wpływie faz Księżyca na poszczególne grupy roślin oraz praktycznych porad, jak sprawić, by praca w ogrodzie była przede wszystkim samą przyjemnością. 

Aplikację Księżycowy Kalendarz Ogrodnika można za darmo pobrać ze sklepów systemów mobilnych - Google Play dla systemu Android oraz AppStore dla iOS.

By rozszerzyć przyjemność wiążącą się z przeglądaniem materiałów zawartych w Moim Pięknym Ogrodzie, redakcja udostępnia technologię Tap2c, wzbogacajacą wydanie o dodatkowe galerie oraz filmy, które oglądać można na ekranach urządzeń mobilnych.

Zobacz e-wydanie

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się
 

 

 


 

 

 


   

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

 

 

 


 

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!


Wideo

Jak wykonać ruchomy świąteczny obrazek Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady