Pogodne słoneczniki na balkonie

 • Dzięki niskim odmianom słonecznika możliwa jest balkonowa hodowla roślin, wydających kilka kwiatów z łodygi. Oto najpopularniejsze odmiany słoneczników balkonowych wraz z poradami pielęgnacyjnymi.

 • Słonecznik zwyczajny Helianthus annus wypuszcza kwiaty o średnicy koszyczka przekraczającej 30 centymetrów, które ze względu na rozmiar nie nadają się do uprawy balkonowej. Nowo wyhodowane odmiany mniejsze posiadają kwiaty nawet o połowę mniejsze. (zdj.:
  Słonecznik zwyczajny Helianthus annus wypuszcza kwiaty o średnicy koszyczka przekraczającej 30 centymetrów, które ze względu na rozmiar nie nadają się do uprawy balkonowej. Nowo wyhodowane odmiany mniejsze posiadają kwiaty nawet o połowę mniejsze. (zdj.:
 • Słonecznik zwyczajny Helianthus annus należy do najokazalszych roślin jednorocznych. Jego najwyższe odmiany dorastają do dwóch metrów, a w Ameryce Północnej, skąd pochodzi, nawet do czterech. Kwiatostany (koszyczki) osiągają średnicę do 30 centymetrów. Z tego powodu mało kto decydował się uprawiać go na balkonie.

  Ale obecnie są już w sprzedaży nasiona odmian znacznie niższych, które, w przeciwieństwie do odmian bardzo wysokich, rozkrzewiają się, tworząc kilka, a nawet kilkanaście bocznych rozgałęzień.

  Do takich odmian należą: ‘Holiday’ (120 centymetrów wysokości), ‘Prado’ F1 (90 centymetrów) – o żółtych koszyczkach średnicy 9-12 centymetrów, ‘Ring of Fire’ (120 centymetrów) – o dwubarwnych kwiatach języczkowatych i koszyczkach średnicy 13-15 centymetrów, ‘Sonja’ (110 centymetrów) – o żółtopomarańczowych koszyczkach średnicy 10 centymetrów i ‘Buttercream’ F1 (100 centymetrów) – o kremowobiałych kwiatach i podobnej wielkości koszyczkach. Do najniższych odmian należy ‘Sunspot’ wysokości 30-40 centymetrów.

   

   

  Wszystkie wymienione odmiany, a szczególnie tę ostatnią, możemy z powodzeniem uprawiać na balkonie. Musi to być jednak balkon słoneczny. Nasiona wysiewamy pod koniec kwietnia do pojemników z żyzną ziemią. Skrzynki powinny być od razu duże, docelowe, gdyż słoneczniki bardzo źle znoszą przesadzanie. Z pielęgnacją poradzi sobie każdy, wystarczy je regularnie podlewać i co dwa tygodnie dokarmiać nawozem dla roślin kwitnących, a od lipca nasz balkon zakwitnie słonecznikami.

   

  Pielęgnacja roślin domowych i balkonowych w kwietniu

  Hartujemy rośliny
  Gdy jest ciepło, wynosimy rośliny przechowywane zimą w pomieszczeniach na kilka godzin na balkon. Po paru dniach, jeśli nie ma ryzyka wiosennych przymrozków, możemy je zostawić na noc.

   

  Przesadzamy

  Już na początku kwietnia możemy przesadzać rośliny, które zimowały w domu do nieco większych, bardziej przestrzennych pojemników. Niektórym okazom, zwłaszcza takim, które rosły w dużych donicach, wystarczy wymiana wierzchniej warstwy ziemi. Uważajmy tylko, aby przy tym zabiegu nie uszkodzić korzeni.

   

  Wysiewamy nasiona pnączy jednorocznych

  Nasiona pnączy jednorocznych (wilca purpurowego i klapowanego, groszku pachnącego, fasoli szkarłatnej) wysiewamy punktowo lub gniazdowo do skrzynek lub innych pojemników, które ustawiamy przy ścianie.

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się

Zapraszamy do udziału w konkursie

 

 


 

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

 

 

 


 

 

 


 

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!

  


 

    Księżycowy Kalendarz Ogrodnika                          2018

 

 

Wideo

Jak uprawiać pomidory w doniczce Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady