Pogodne słoneczniki na balkonie

 • Dzięki niskim odmianom słonecznika możliwa jest balkonowa hodowla roślin, wydających kilka kwiatów z łodygi. Oto najpopularniejsze odmiany słoneczników balkonowych wraz z poradami pielęgnacyjnymi.

 • Słonecznik zwyczajny Helianthus annus wypuszcza kwiaty o średnicy koszyczka przekraczającej 30 centymetrów, które ze względu na rozmiar nie nadają się do uprawy balkonowej. Nowo wyhodowane odmiany mniejsze posiadają kwiaty nawet o połowę mniejsze. (zdj.:
  Słonecznik zwyczajny Helianthus annus wypuszcza kwiaty o średnicy koszyczka przekraczającej 30 centymetrów, które ze względu na rozmiar nie nadają się do uprawy balkonowej. Nowo wyhodowane odmiany mniejsze posiadają kwiaty nawet o połowę mniejsze. (zdj.:
 • Słonecznik zwyczajny Helianthus annus należy do najokazalszych roślin jednorocznych. Jego najwyższe odmiany dorastają do dwóch metrów, a w Ameryce Północnej, skąd pochodzi, nawet do czterech. Kwiatostany (koszyczki) osiągają średnicę do 30 centymetrów. Z tego powodu mało kto decydował się uprawiać go na balkonie.

  Ale obecnie są już w sprzedaży nasiona odmian znacznie niższych, które, w przeciwieństwie do odmian bardzo wysokich, rozkrzewiają się, tworząc kilka, a nawet kilkanaście bocznych rozgałęzień.

  Do takich odmian należą: ‘Holiday’ (120 centymetrów wysokości), ‘Prado’ F1 (90 centymetrów) – o żółtych koszyczkach średnicy 9-12 centymetrów, ‘Ring of Fire’ (120 centymetrów) – o dwubarwnych kwiatach języczkowatych i koszyczkach średnicy 13-15 centymetrów, ‘Sonja’ (110 centymetrów) – o żółtopomarańczowych koszyczkach średnicy 10 centymetrów i ‘Buttercream’ F1 (100 centymetrów) – o kremowobiałych kwiatach i podobnej wielkości koszyczkach. Do najniższych odmian należy ‘Sunspot’ wysokości 30-40 centymetrów.

   

   

  Wszystkie wymienione odmiany, a szczególnie tę ostatnią, możemy z powodzeniem uprawiać na balkonie. Musi to być jednak balkon słoneczny. Nasiona wysiewamy pod koniec kwietnia do pojemników z żyzną ziemią. Skrzynki powinny być od razu duże, docelowe, gdyż słoneczniki bardzo źle znoszą przesadzanie. Z pielęgnacją poradzi sobie każdy, wystarczy je regularnie podlewać i co dwa tygodnie dokarmiać nawozem dla roślin kwitnących, a od lipca nasz balkon zakwitnie słonecznikami.

   

  Pielęgnacja roślin domowych i balkonowych w kwietniu

  Hartujemy rośliny
  Gdy jest ciepło, wynosimy rośliny przechowywane zimą w pomieszczeniach na kilka godzin na balkon. Po paru dniach, jeśli nie ma ryzyka wiosennych przymrozków, możemy je zostawić na noc.

   

  Przesadzamy

  Już na początku kwietnia możemy przesadzać rośliny, które zimowały w domu do nieco większych, bardziej przestrzennych pojemników. Niektórym okazom, zwłaszcza takim, które rosły w dużych donicach, wystarczy wymiana wierzchniej warstwy ziemi. Uważajmy tylko, aby przy tym zabiegu nie uszkodzić korzeni.

   

  Wysiewamy nasiona pnączy jednorocznych

  Nasiona pnączy jednorocznych (wilca purpurowego i klapowanego, groszku pachnącego, fasoli szkarłatnej) wysiewamy punktowo lub gniazdowo do skrzynek lub innych pojemników, które ustawiamy przy ścianie.

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się
 

 

 


 

 

 


   

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

 

 

 


 

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!


Wideo

Jak wykonać ruchomy świąteczny obrazek Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady