Monumentalne paprocie drzewiaste

 • Dwuwijka antarktyczna oraz cjatea jędrna to ozdobne paprocie, które upiększą każde mieszkanie. Ich wyjątkowość tkwi w osiągającym do dwóch metrów pniu oraz rozłożystej liściastej koronie.

 • Diksonia antarktyczna Dicksonia antarctica jest jedną z wielu odmian paproci, która za sprawą swojej wytrzymałości, nadaje się do uprawy również w Polsce (zdj.: Fotolia.com)
  Diksonia antarktyczna Dicksonia antarctica jest jedną z wielu odmian paproci, która za sprawą swojej wytrzymałości, nadaje się do uprawy również w Polsce (zdj.: Fotolia.com)
 •  Autorką tekstu jest mgr inż. Agata Woźnicka

  Pochodzące z okresu dewonu paprocie drzewiaste wytwarzają tzw. pień, czyli pionowo rosnące kłącze porośnięte korzeniami przybyszowymi i pokryte zeschniętymi nasadami obumarłych liści. Na wierzchołku wyrastają atrakcyjne młode liście w kształcie pastorałów. Dojrzałe tworzą parasol z pierzasto podzielonych liści dorastających do 2 metrów. Dzięki takiej budowie wyglądają niczym palmy. U roślin w wieku około 20 lat na spodzie blaszek liściowych tworzą się zarodniki. Młode części roślin pokryte są czerwonymi miękkimi włoskami.

   


   

  W uprawie doniczkowej spotykane są głównie dwa gatunki: cjatea jędrna Cyathea medullaris i diksonia antarktyczna Dicksonia antarctica. Pierwsza ma charakterystyczny czarny pień pokryty sześciokątnymi nasadami liści i niektóre części roślin z kłującymi łuskami. U młodych roślin martwe liście zachowują się na kłączu. Pień diksonii jest owłosiony u podstawy, zwykle pojedynczy, ale może się rozgałęziać. Sterylne i płodne liście paproci wyrastają na przemian w warstwach.

  Cjatea rośnie nieco szybciej i osiąga większe rozmiary, można ją rozmnażać ze świeżych zarodników, ale jej wzrost będzie bardzo powolny. Możliwe jest ścięcie i posadzenie świeżych pni roślin (wymagają nawadniania). Boczne odgałęzienia diksonii też można obciąć i posadzić.

  Przy odpowiedniej wilgotności wytworzą korzenie. Pozostały kikut nie zregeneruje się, bo zbudowany jest z martwej materii organicznej. Gatunek ten rozmnaża się ze sporów, ale w uprawie możliwe jest oddzielanie sadzonek wyrastających wokół podstawy kłącza.

  Paprocie drzewiaste dostępne są w sklepach internetowych w postaci zasuszonych kłączy. Diksonia może przetrwać ten zabieg, cjatea najczęściej nie (chyba że kłącze zostało obcięte poniżej poziomu gruntu). Paprocie drzewiaste w domu rosną ok. 5 centymetrów rocznie. Przesadzamy je wiosną, gdy korzenie wypełnią donicę, potem nie wykonujemy już tego zabiegu. Paprocie drzewiaste nadają się do uprawy w oranżeriach, szklarniach i ogrodach zimowych, a także w mieszkaniach. Latem wystawiamy je na zewnątrz, na przykład na balkon lub taras.

   

  Najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne

  Paprocie drzewiaste nie lubią nadmiaru słońca – wymagają stanowiska jasnego, ale nie bezpośrednio nasłonecznionego. Należy je uprawiać w mieszance ziemi, kompostu, kory i piasku. Nie wymagają zbyt dużo wody, ale należy utrzymywać stale wilgotne podłoże i często zraszać „pień” paproci oraz liście.

  Szczególnie w okresie grzewczym warto ustawić donice na tackach z kamieniami i wodą, aby zwiększyć wilgotność powietrza. Optymalna temperatura do uprawy to temperatura pokojowa. Należy unikać temperatur powyżej 24°C i poniżej 7°C. Rośliny nawozimy 1-2 razy w miesiącu.

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się
 

 


  

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

 

 

 


 

 

 

 


 

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!

  


 

    Księżycowy Kalendarz Ogrodnika                          2018

 

 

Wideo

Listopadowy numer "Mojego Pięknego Ogrodu" już w kioskach! Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady