Kamelie królewskie

 • Nadszedł czas kwitnienia eleganckich róż zimy. Aby przez długi czas cieszyć się widokiem wytwornych kwiatów kamelii, zapewnijmy roślinom chłodne miejsce i zawsze lekko wilgotne podłoże.

 • Kamelia japońska camellia japonica uchodzi za roślinę trudną w uprawie. W naszych warunkach hodowla jest jak najbardziej możliwa, należy jednak zwrócić szczególną uwagę na temperatury, w jakich zimuje roślina. (zdj.: Shutterstock.com)
  Kamelia japońska camellia japonica uchodzi za roślinę trudną w uprawie. W naszych warunkach hodowla jest jak najbardziej możliwa, należy jednak zwrócić szczególną uwagę na temperatury, w jakich zimuje roślina. (zdj.: Shutterstock.com)
 • Autorką tekstu jest dr Regina Dębicz

  Kamelia japońska Camellia japonica pochodzi z gór w południowo-zachodnich Chinach, skąd trafiła do Japonii, a stamtąd, w 1731 roku, została sprowadzona do Anglii. 

  Kamelia kojarzona jest z życiem salonowym. W Europie była bardzo modna w XIX
  i XX wieku. Powszechnie uprawiano ją, i to w wielu odmianach, w dworskich szklarniach. Kwitnące kamelie przypinano do sukien i butonierek. Roślina ma postać stale zielonego krzewu o błyszczących ciemnozielonych liściach i bardzo eleganckich dużych kwiatach, tworzących się na wierzchołkach pędów i w kątach liści.

  Odmiany, a jest ich ponad trzy tysiące, różnią się barwą i kształtem kwiatów oraz porą kwitnienia. Warto dodać, że kwiaty, nawet gdy same opadną, zachowują świeżość jeszcze przez kilka dni.

   


   

  Utarła się opinia, że kamelie trudno się uprawia w domu. Czy to prawda, lepiej się samemu przekonać, pamiętając, że późną jesienią i zimą, kiedy to właśnie kwitną, należy je przetrzymywać w chłodnym pomieszczeniu, optymalnie w temperaturze 10-12ºC (nie przekraczać 16ºC).

  Poza tym okresem trzeba im zapewnić chłodne i dobrze wietrzone miejsce w mieszkaniu, unikać gwałtownych zmian temperatury w pomieszczeniu, nie obracać roślin ani ich nie przenosić z miejsca na miejsce, gdyż grozi to opadaniem pąków kwiatowych. Do podlewania używamy wyłącznie miękkiej wody i dbamy o to, żeby podłoże było zawsze lekko wilgotne.

   

  Kamelie jako rośliny gruntowe

   

  Pielęgnacja kamelii

  Kamelie wymagają kwaśnego podłoża. Przesadzamy je do nieco większych doniczek zawsze wiosną po kwitnieniu, młode rośliny co rok, dwa, natomiast starsze co trzy, cztery lata. Kamelie będą się ładnie rozkrzewiać dzięki odpowiedniemu przycięciu. Zabieg ten wykonujemy wczesną wiosną, uszczykując wierzchołki pędów lub skracając pędy o połowę, jeśli ich przyrosty były większe niż 30 centymetrów.

  W maju, po zahartowaniu, kamelie warto wynieść na balkon lub do ogrodu
  w zaciszne, lekko ocienione miejsce. W sierpniu podlewamy je oszczędniej, aby wytworzyły więcej pąków kwiatowych. Przed nastaniem przymrozków kamelie powinny wrócić do domu.

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się
 

 


  

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

 

 

 


 

 

 

 


 

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!

  


 

    Księżycowy Kalendarz Ogrodnika                          2018

 

 

Wideo

Rozmnażanie roślin część 2 - okulizacja Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady