Bromelie - kolorowe epifity

 • Gdy dni stają się coraz ciemniejsze, humor poprawią nam egzotyczne bromelie o jaskrawych kwiatostanach wyrastających z efektownych rozet długich, wzorzystych liści.

 • (zdj.: Shutterstock.com)
  (zdj.: Shutterstock.com)
 • Bromelie są roślinami szczególnymi. W swej tropikalnej ojczyźnie większość gatunków rośnie na drzewach. Nie są pasożytami, lecz epifitami, czyli poroślami znajdującymi na gałęziach wygodne miejsce do życia. Wyróżniają się także budową. Ich długie liście wyrastają z krótkopędu, tworząc rozetę z lejkowatym środkiem.

  Bromelie kwitną tylko raz w życiu. Jednak ich kwiatostany są bardzo efektowne, najczęściej wspaniale ubarwione i bardzo trwałe. Piękne rośliny nie mają nadzwyczajnych wymagań i nie sprawiają większych problemów w uprawie. Bromelie doskonale nadają się do naszych mieszkań. Bilbergie czy guzmanie lubią miejsca z całoroczną temperaturą pokojową.

    

  (zdj.: Fotolia.com)

   

  Egzotycznym roślinom należy zapewnić jasne miejsce przy oknie. W mocnym, naturalnym świetle liście szybciej przybierają typowe barwy i łatwiej tworzą się pędy kwiatowe. Bezpośrednie nasłonecznienie jest bezpieczne dla bromelii tylko rano lub w zimie. Lato mogą spędzić w ogrodzie, osłonięte przed parzącymi promieniami słońca.

  Uprawa doniczkowa nie szkodzi epifitom. Aby uniknąć nadmiaru wilgoci, bromelie sadzimy w gruboziarnistej ziemi przepuszczalnej. Brązowienie czubków liści jest najczęściej efektem suchego powietrza lub panującej w pokoju zbyt wysokiej temperatury.

  Po kwitnieniu większość gatunków zamiera. Przedtem jednak zadbają o potomstwo. U nasady rozety liściowej wyrastają nowe roślinki. Gdy osiągną połowę wysokości okazu matecznego, odcinamy je i sadzimy do osobnych doniczek. Po okresie cierpliwej pielęgnacji kwiaty pojawią się w ciągu dwóch, trzech lat.

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się
 

 

 


 

 

 


   

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

 

 

 


 

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!


Wideo

Jak wykonać ruchomy świąteczny obrazek Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady