Bromelie - kolorowe epifity

 • Gdy dni stają się coraz ciemniejsze, humor poprawią nam egzotyczne bromelie o jaskrawych kwiatostanach wyrastających z efektownych rozet długich, wzorzystych liści.

 • (zdj.: Shutterstock.com)
  (zdj.: Shutterstock.com)
 • Bromelie są roślinami szczególnymi. W swej tropikalnej ojczyźnie większość gatunków rośnie na drzewach. Nie są pasożytami, lecz epifitami, czyli poroślami znajdującymi na gałęziach wygodne miejsce do życia. Wyróżniają się także budową. Ich długie liście wyrastają z krótkopędu, tworząc rozetę z lejkowatym środkiem.

  Bromelie kwitną tylko raz w życiu. Jednak ich kwiatostany są bardzo efektowne, najczęściej wspaniale ubarwione i bardzo trwałe. Piękne rośliny nie mają nadzwyczajnych wymagań i nie sprawiają większych problemów w uprawie. Bromelie doskonale nadają się do naszych mieszkań. Bilbergie czy guzmanie lubią miejsca z całoroczną temperaturą pokojową.

    

  (zdj.: Fotolia.com)

   

  Egzotycznym roślinom należy zapewnić jasne miejsce przy oknie. W mocnym, naturalnym świetle liście szybciej przybierają typowe barwy i łatwiej tworzą się pędy kwiatowe. Bezpośrednie nasłonecznienie jest bezpieczne dla bromelii tylko rano lub w zimie. Lato mogą spędzić w ogrodzie, osłonięte przed parzącymi promieniami słońca.

  Uprawa doniczkowa nie szkodzi epifitom. Aby uniknąć nadmiaru wilgoci, bromelie sadzimy w gruboziarnistej ziemi przepuszczalnej. Brązowienie czubków liści jest najczęściej efektem suchego powietrza lub panującej w pokoju zbyt wysokiej temperatury.

  Po kwitnieniu większość gatunków zamiera. Przedtem jednak zadbają o potomstwo. U nasady rozety liściowej wyrastają nowe roślinki. Gdy osiągną połowę wysokości okazu matecznego, odcinamy je i sadzimy do osobnych doniczek. Po okresie cierpliwej pielęgnacji kwiaty pojawią się w ciągu dwóch, trzech lat.

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

 

 

 


 

  Sprawdź swoją wiedzę ogrodniczą!

 

 

 


 

     Porady na listopad w ogrodzie

 

  

 

       Lista wydarzeń ogrodniczych                        edycja 2017

 

 

 


 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!

  


 

    Księżycowy Kalendarz Ogrodnika                          2017

 

 

Wideo

Grudniowy numer "Mojego Pięknego Ogrodu" już w kioskach! Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

Zapis do newslettera

 

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady