Wiosenne sadzenie roślin drzewiastych

 • Wiosna to najlepsza okazja na sadzenie wszelkiego rodzaju roślin, również drzew i krzewów! Poniższy poradnik prezentuje jak przebiega sadzenie drzew lub krzewów krok po kroku...zatem do dzieła!

 • (zdj.: Fotolia.com)
  (zdj.: Fotolia.com)
 • Najkorzystniejszymi porami sadzenia drzew i krzewów są jesień i wiosna. Jesienią sadzimy od końca września do końca listopada, wiosną – od marca do kwietnia. Dotyczy to jednak głównie sadzonek nagokorzeniowych, bo sadzonki pojemnikowane można sadzić przez cały okres od wiosny do jesieni (tak długo, jak za oknem utrzymuje się plusowa temperatura). Od tego, czy sadzonka przyjmie się (i jak szybko), zależy w dużym stopniu od jakości podłoża.

  Ziemię należy spulchnić na możliwie dużą głębokość. Ciężkie gleby gliniaste polepszamy piaskiem i kompostem. Dołek do sadzenia powinien być mniej więcej dwa razy szerszy niż bryła korzeniowa sadzonej rośliny. 

   

   

  Bryłę warto zawsze nieco rozluźnić widłami, aby ułatwić ukorzenianie. U sadzonek nagokorzeniowych usuwamy wszystkie zbyt długie, chore i uszkodzone korzenie. Skracamy też o jedną trzecią pędy nadziemne, dzięki temu będą się lepiej rozkrzewiać. 

  Sadzonki sadzimy na taką samą głębokość, na jakiej rosły do niedawna w szkółce, można to rozpoznać po charakterystycznym wybarwieniu. Nowo posadzone drzewka podwiązujemy do tyczki. Warto wiedzieć, że tyczkę należy wbić obok pnia po stronie zawietrznej.

  Jeśli tyczkę umieścimy w innym miejscu, będzie ona praktycznie bezużyteczna.Zaraz po posadzeniu rośliny obficie podlewamy. Sadzonki iglaste i liściaste zimozielone warto przez jakiś czas ocieniać. Ograniczy to parowanie wody z liści w okresie, gdy drzewa lub krzewy muszą skierować siły na ukorzenianie.

  O młodych nasadzeniach musimy pamiętać przez 3 najbliższe lata i systematycznie je podlewać oraz nawozić. W tym okresie sadzonki odbudowują i rozbudowują swój system korzeniowy i nie mogą być narażone na suszę.

   

  Sadzenie roślin drzewiastych krok po kroku

  1. Wyjmujemy roślinę z pojemnika i po ustawieniu na ziemi określamy średnicę dołka do sadzenia (dołek powinien być dwa razy szerszy niż bryła).

  2. Gleby gliniaste polepszamy piaskiem. Wiosną podłoże powinno się zasilić, na nawóz można wykorzystać mączkę rogową.

  3. Sadzimy na taką głębokość, na jakiej sadzonki rosły w szkółce. Zwróćmy uwagę, czy są posadzone pionowo.

  4. Po sadzeniu ziemię wokół roślin ubijamy, aby poprawić kontakt korzeni z podłożem.

  5. Po sadzeniu rośliny podlewamy. Najlepiej albo uformować z ziemi wał, albo założyć specjalną lejkową opaskę.

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się
 

 

 


 

 

 


   

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

 

 

 


 

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!


Wideo

Jak wykonać ruchomy świąteczny obrazek Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady