Trzmielina - gorejący krzew

 • Trzmielina znana jest z ognistego temperamentu. Jesienią jej liście przyjmują płomienne odcienie czerwieni, ale równie ozdobne są owoce. Oto najciekawsze odmiany atrakcyjnej trzmieliny.

 • Przez większość sezonu trzmielina utrzymuje żółtawe wybarwienie. (zdj.: Adobe Stock)
  Przez większość sezonu trzmielina utrzymuje żółtawe wybarwienie. (zdj.: Adobe Stock)
 • Przez niemal cały rok trzmielina jest krzewem niepozornym, niczym się niewyróżniającym. Jej prawdziwe piękno poznajemy dopiero jesienią, kiedy liście przyjmują kolorowe ubarwienie i kiedy pękają torebki nasienne. Trzmielina rośnie dziko od Ameryki po Azję, część jej gatunków trafiła do uprawy ogrodowej. W Polsce największe znaczenie mają 3-4, ale jakże zachwycające...   

  Bardzo efektownie prezentuje się trzmielina oskrzydlona. To krzew wysokości do 2 metrów o niespotykanym wręcz u innych roślin jesiennym wybarwieniu liści. Dość powiedzieć, że w języku angielskim mówi się na niego burning bush (gorejący krzew).

  Pędy tego gatunku pokrywają charakterystyczne skrzydełka, tzw. listwa korkowa. Nie występuje ona u innych gatunków. Na kolorowo wybarwia się także trzmielina pospolita, która rośnie dziko w rodzimych lasach i którą można spotkać w nasadzeniach parkowych.

   

   

  Gatunek ten prezentuje się najciekawiej jesienią i zimą, w okresie owocowania. Wówczas to pięknieją oryginalne różowe owoce-torebki, które po pęknięciu odsłaniają pomarańczowe nasiona. Pod względem urody owoców mierzyć się z nią może jedynie trzmielina amerykańska, której owoce przypominają truskawki. Nie dajmy się jednak zwieść ich apetycznemu wyglądowi − są nie tylko niejadalne, ale wręcz trujące (dotyczy to zresztą każdej trzmieliny i wszystkich części krzewu).    

  Trzmieliny najlepiej rosną w miejscach słonecznych. Wprawdzie czują się też nienajgorzej w półcieniu, tam jednak ich liście nie wybarwiają się tak intensywnie. Innych specjalnych wymagań trzmielina nie ma. Przyjmuje się i rośnie pomyślnie praktycznie w każdym rodzaju podłoża. Krzewy, zwłaszcza trzmieliny europejskiej i płaskoogonkowej, owocują najlepiej w nasadzeniach grupowych, w których rośliny mogą się nawzajem zapylać. 

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się
 

 


 

 

 


  

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

 

 

 


 

 

 

 


 

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!

  


 

    Księżycowy Kalendarz Ogrodnika                          2018

 

 

Wideo

Rozmnażanie roślin część 2 - okulizacja Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady