Trzmielina - gorejący krzew

 • Trzmielina znana jest z ognistego temperamentu. Jesienią jej liście przyjmują płomienne odcienie czerwieni, ale równie ozdobne są owoce. Oto najciekawsze odmiany atrakcyjnej trzmieliny.

 • Przez większość sezonu trzmielina utrzymuje żółtawe wybarwienie. (zdj.: Adobe Stock)
  Przez większość sezonu trzmielina utrzymuje żółtawe wybarwienie. (zdj.: Adobe Stock)
 • Przez niemal cały rok trzmielina jest krzewem niepozornym, niczym się niewyróżniającym. Jej prawdziwe piękno poznajemy dopiero jesienią, kiedy liście przyjmują kolorowe ubarwienie i kiedy pękają torebki nasienne. Trzmielina rośnie dziko od Ameryki po Azję, część jej gatunków trafiła do uprawy ogrodowej.
  W Polsce największe znaczenie mają 3-4, ale jakże zachwycające...   

  Bardzo efektownie prezentuje się trzmielina oskrzydlona. To krzew wysokości do 2 metrów o niespotykanym wręcz u innych roślin jesiennym wybarwieniu liści. Dość powiedzieć, że w języku angielskim mówi się na niego burning bush (gorejący krzew).

  Pędy tego gatunku pokrywają charakterystyczne skrzydełka, tzw. listwa korkowa. Nie występuje ona u innych gatunków. Na kolorowo wybarwia się także trzmielina pospolita, która rośnie dziko w rodzimych lasach i którą można spotkać w nasadzeniach parkowych.

   

   

  Gatunek ten prezentuje się najciekawiej jesienią i zimą, w okresie owocowania. Wówczas to pięknieją oryginalne różowe owoce-torebki, które po pęknięciu odsłaniają pomarańczowe nasiona. Pod względem urody owoców mierzyć się z nią może jedynie trzmielina amerykańska, której owoce przypominają truskawki. Nie dajmy się jednak zwieść ich apetycznemu wyglądowi − są nie tylko niejadalne, ale wręcz trujące (dotyczy to zresztą każdej trzmieliny i wszystkich części krzewu).    

  Trzmieliny najlepiej rosną w miejscach słonecznych. Wprawdzie czują się też nienajgorzej w półcieniu, tam jednak ich liście nie wybarwiają się tak intensywnie. Innych specjalnych wymagań trzmielina nie ma. Przyjmuje się i rośnie pomyślnie praktycznie w każdym rodzaju podłoża. Krzewy, zwłaszcza trzmieliny europejskiej i płaskoogonkowej, owocują najlepiej w nasadzeniach grupowych, w których rośliny mogą się nawzajem zapylać. 

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się

 

 

 


 

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

  

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!


Wideo

Jak wykonać ruchomy świąteczny obrazek Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady