Sierpień w ogrodzie

 • Prócz standardowych zabiegów, sierpniowe obowiązki w ogrodzie sprowadzają się do formowania żywopłotów liściastych, wykopywania bulw czosnków oraz przesadzania piwonii i kontrolowania roślin w oczku.

 • Ostatnie cięcie krzewów

  Sierpień jest ostatnim terminem przycinania formowanych roślin i żywopłotów liściastych zrzucających liście na zimę. Nowe przyrosty skracamy o połowę.
  W drugiej połowie miesiąca, gdy już wzrost roślin iglastych jest zahamowany, również i te rośliny możemy przyciąć. Przycięcie w późniejszym terminie spowoduje, że młode przyrosty nie zdążą zdrewnieć przed nastaniem mrozów i mogą przemarznąć.

   

  Wykopujemy czosnki

  Już możemy wykopać cebule czosnków ozdobnych. Po oczyszczeniu oddzielamy cebulki przybyszowe. Cebulki uszkodzone i chore wyrzucamy, pozostałe układamy w miejscu przewiewnym i suchym w celu przesuszenia. Przechowujemy je do października.

   

   

  Sadzenie zimowitów i jesiennych krokusów

  Zimowity i jesienne krokusy sadzimy wcześniej niż inne rośliny cebulowe. Wymagają gleb przepuszczalnych, próchnicznych i żyznych w miejscu słonecznym lub półcienistym. Kwitną w miesiąc-dwa po posadzeniu.

   

  Przesadzamy piwonie

  Piwonie przesadzamy i dzielimy po 5 latach od posadzenia. Wykopujemy je bardzo ostrożnie, uważając, by nie uszkodzić korzeni. Karpę dzielimy ostrym nożem na kilka części. Każda z nich powinna mieć od 3 do 5 pąków odnawiających.

  Dołki pod piwonię powinny być głębokie na 50 cm. Na dno dołka dajemy dobrze rozłożony kompost lub obornik. Obornik zasypujemy kilkucentymetrową warstwą ziemi. Karpę sadzimy tak, aby pąki były na głębokości 4 centymetrów.

   

   

  Kontrolujemy rośliny w oczku wodnym

  Niektóre rośliny rosnące w oczku wodnym silnie się wysiewają. Należą do nich łączenie baldaszkowate, żabieńce i babki wodne. Pod koniec kwitnienia, zanim wytworzą się nasiona, ścinamy z tych roślin kwiatostany. Nie dopuścimy w ten sposób do niekontrolowanego wysiewu tych roślin.

  Inne rośliny, jak moczarka kanadyjska, rogatek sztywny, wywłócznik, rdestnice, szybko się rozrastają i mogą zarosnąć całe oczko wodne. Należy je przerwać i usunąć nadmiar roślin z wody.

 • Ulubione 0
 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się

 

 

 


 

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

  

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!


Wideo

Jak wykonać ruchomy świąteczny obrazek Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady