Palikowanie drzewek owocowych

 • Palikowanie jest zabiegiem pomagającym w łatwy sposób skontrolować prawidłowy wzrost pnia drzewka owocowego. Dzięki odpowiedniemu przywiązaniu drzewka do palika nie wyrządzimy roślinie krzywdy.

 • Szczególnie świeżo posadzone i młode drzewa owocowe wymagają pali do zdrowego wzrostu (zdj.: materiały redakcji)
  Szczególnie świeżo posadzone i młode drzewa owocowe wymagają pali do zdrowego wzrostu (zdj.: materiały redakcji)
 • Współcześnie produkowane drzewka owocowe uszlachetniane są najczęściej na karłowych lub półkarłowych podkładkach. W przypadku jabłoni wykorzystywana jest podkładka M9. U grusz z kolei powszechnie wykorzystuje się podkładkę z pigwy. Dzięki temu drzewka nie rosną zbyt duże i można posadzić je niemal w każdym, nawet niezbyt dużym ogrodzie. Działanie skarlające podkładek bierze się ze znacznie zredukowanego systemu korzeniowego.

  Z jednej strony jest to zaleta, bo drzewka rosną wolniej i nie osiągają dużych rozmiarów. Z drugiej strony rośliny wymagają stosowania podpór, gdyż nieduży system korzeniowy często nie jest w stanie utrzymać drzewka w pionie. Szczególnie młode drzewa mogą pochylać się lub nawet zupełnie się przewrócić.

   


   

  Najczęściej ma to miejsce jesienią, gdy w koronie znajduje się wiele owoców, lub po zimie, gdy gleba nasiąknięta jest wodą z roztopionego śniegu. Jeżeli zdecydujemy się na zakup drzewka szczepionego na karłowej lub półkarłowej podkładce, niezbędne jest przymocowanie go do podpory, zwłaszcza jeśli w ogrodzie występują silne wiatry.

  Palikowanie warto wykonać już w momencie sadzenia drzewka, aby od samego początku prosto rosło. Jako podporę najczęściej stosuje się mocny palik wbijany w niewielkiej odległości od pnia i zawsze od strony, z której wieje wiatr. Dla większego bezpieczeństwa można użyć dwóch, trzech palików wbijanych wokół rośliny. Jeżeli po kilku latach wzrostu drzewo rośnie stabilnie i nie pochyla się, możemy zrezygnować z palikowania i nie dawać nowej podpory.

   

  Sposób wiązania drzewek do palika

  Ogólna zasada głosi, że wiązanie nie może być zbyt mocne. Napięte wiązanie między palikiem a drzewkiem może powodować to, że gdy ziemia osiądzie, drzewko będzie przytrzymywane w powietrzu i przez to gorzej przyjmie się po posadzeniu. Dzięki luźnemu mocowaniu unikniemy też wrzynania się opaski w korę. Do wiązania możemy wykorzystać wiele materiałów. Najczęściej używane są paski bawełnianego materiału lub mocna taśma.

   

  Ogrodnicze ABC

   

  Możemy też wykorzystać zwykły sznurek, choć nie jest to dobre rozwiązanie. Używając go, trzeba często kontrolować, czy przypadkiem wiązanie nie jest zbyt ciasne, a sznurek nie wrzyna się w pień, powodując przecięcie i rany na korze. W sklepach ogrodniczych możemy kupić specjalną polietylenową taśmę lub wężyk przeznaczony do wiązania drzewek.

  Materiały te są elastyczne, naciągają się w miarę wzrostu drzewka, dlatego nie ma niebezpieczeństwa uszkodzenia kory. Sam sposób wiązania nazywany jest „ósemką”, bo pętelkę zakłada się na palik, a następnie krzyżuje i nakłada na pień drzewa, po czym zawiązuje. W ten sposób powstaje tzw. ósemka z wiązania między dwoma elementami. 

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się
 

 


  

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

 

 

 


 

 

 

 


 

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!

  


 

    Księżycowy Kalendarz Ogrodnika                          2018

 

 

Wideo

Listopadowy numer "Mojego Pięknego Ogrodu" już w kioskach! Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady