Ograniczanie rozrostu drzew

 • W sprzyjających warunkach, drzewa potrafią rozwijać się nadspodziewanie szybko. Kontrolę nad ich pokrojem odzyskać możemy dzięki kilku przemyślanym zabiegom. Tak ogranicza się rozrost drzewa.

 • Wiele z opisanych zabiegów łatwiej wykonuje się, gdy drzewo nie osiągnęło jeszcze dojrzałych rozmiarów. (zdj.: Adobe Stock)
  Wiele z opisanych zabiegów łatwiej wykonuje się, gdy drzewo nie osiągnęło jeszcze dojrzałych rozmiarów. (zdj.: Adobe Stock)
 • Umiarkowany klimat naszego kraju sprawia, że wybór gatunków drzew owocowych do uprawy jest naprawdę duży. Największą popularnością cieszą się jabłonie, wiśnie, śliwy, czereśnie i grusze. Niektóre z tych drzew jednak już po kilku latach mogą zajmować zbyt dużą przestrzeń. Co możemy zatem zrobić z drzewem, które zbyt wybujało?

  Czasami samo cięcie jest niewystarczające, bo nawet po silnym przycięciu korony
  i tak co roku wyrastają długie pędy. Jeżeli zależy nam na zachowaniu drzewa, to jedyną możliwością jest silne przyhamowanie jego wzrostu. Większość sposobów na ograniczenie wzrostu drzewa dotyczy zabiegów na nadziemnej części rośliny. Oprócz przycinania wierzchołka i większych konarów, do najbardziej znanych i skutecznych zabiegów należy przyginanie młodych gałęzi.

   

   

  Poprzeczne nacinanie pnia poprzez utrudnienie przepływu składników pokarmowych również hamuje wzrost całego drzewa. Jest też znany w sadownictwie sposób ograniczania siły wzrostu drzewa (dotyczy części podziemnej). Polega on na przycięciu korzeni z jednej lub dwóch stron drzewa. Jest to zabieg nieco pracochłonny i czasami niełatwy, ale za to niezwykle skuteczny i, co ważne, bezpieczny dla drzewa.

  Raz wykonane cięcie korzeni powoduje zmniejszenie siły wzrostu dorosłego drzewa nawet o połowę (efekt jest widoczny przez 2-3 lata). Owocowanie przeważnie pozostaje na tym samym poziomie. Będziemy zatem zbierali z drzewa tyle samo owoców co wcześniej, tylko ustanie silny wzrost pędów w koronie. Składniki odżywcze będą dostarczane w pierwszej kolejności na wykarmienie rozwijających się owoców, a w następnej kolejności na wytworzenie nowych pędów.

   

  Zanim rozpoczniemy przycinanie drzew

   

  Cięcie korzeni korzystnie wpływa także na tworzenie najcenniejszych pędów. Będą wyrastały słabo rosnące i przez to wartościowe pędy owoconośne zamiast długopędów, które zwykle nie rodzą owoców. Po kilku latach wzrost drzewa może jednak z powrotem być silny, a wtedy zabieg można będzie powtórzyć.

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się

 

 

 


 

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

  

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!


Wideo

Jak wykonać ruchomy świąteczny obrazek Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady