Krzewy zdobiące jesień

 • Oto kilka ogrodowych krzewów, które kończą sezon efektownym kwitnieniem, perfekcyjnie uzupełniając jesienne nasadzenia bylinowe. Ich obecność w jesiennym ogrodzie to gwarancja piękna aż do zimy.

 • Obficie kwitnący pięciornik krzewiasty (Potentilla fruticosa) jest dużym krzewem, nadającym się roślinę okrywową (zdj.: Fotolia.com)
  Obficie kwitnący pięciornik krzewiasty (Potentilla fruticosa) jest dużym krzewem, nadającym się roślinę okrywową (zdj.: Fotolia.com)
 • - Fuksja Magellana ‘Gracilis’ Fuchsia magellanica może zimować w gruncie (potrzebuje wyściółki z liści lub igliwia). Po silnym cięciu późną jesienią krzewy mocno wiosną odbijają. Kwiaty mają odcień purpurowoczerwony i rozwijają się od lipca do października. Podobny kolor mają łodygi i liście. Krzewy dorastają do ok. 1 m, czują się najlepiej na stanowiskach lekko zacienionych, żyznych.

  - Pięciornik krzewiasty Potentilla fruticosa ma zwarty, gęsty pokrój, co czyni z niego idealną roślinę okrywową lub obrzeżeniową. Mianem klasycznych określa się odmiany żółte, np. ‘Goldfinger’, dostępne są temoż odmiany białe, różowe, czerwone. Pięciornik kwitnie od czerwca do października.

   

   

  - Barbula klandońska ‘Grand Blue’ Caryopteris clandonensis ma ciemnoniebieskie kwiaty utrzymujące się od sierpnia do października. Odmiana ta osiąga 1 m, lubi stanowiska ciepłe i słoneczne, na zimę należy ją ściółkować. Wiosną krzewy mocno przycinamy, aby znów wypuściły możliwie dużo pędów kwiatowych.

  - Hortensja piłkowana ‘Blue Bird’ to niewielki krzew wysokości do 1 metra, nadający się na stanowiska słoneczne i półcieniste. Kwitnie od lata do jesieni. Kolor kwiatów zależny jest od odczynu gleby. Spotyka się kwiaty w odcieniach od różowego, przez purpurowy, po niebieskofioletowy (w kwaśnym podłożu).

  - Hortensja bukietowa ‘Limelight’ to odmiana o dużych, zbitych, gęstych kwiatach, które w trakcie sezonu zmieniają wybarwienie od jasnozielonego (na początku kwitnienia) do białego (jesienią). Pędy są stabilne i nie łamią się nawet podczas silnych deszczów. Hortensję bukietową przycinamy wiosną.

  - Perowskia Perovskia abrotanoides klasyfikowana jest zarówno jako bylina, jak i roślina drzewiasta. Jest tylko częściowo zdrewniała i przemarza w czasie ostrych zim, wiosną znów jednak odbija. Lubi miejsca suche i słoneczne. Kwitnie od lipca. 

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

 

 

 


 Wielki Rodziny Konkurs Ogrodniczy        Wyniki ogłosimy 2.11.2017

 

 

 


 

  Sprawdź swoją wiedzę ogrodniczą!

 

 

 


 

  Porady na październik w ogrodzie

 

 

 

      Wesprzyj akcję Greenpeace                    "Adoptuj pszczołę"!    

 

 

 


 

       Lista wydarzeń ogrodniczych                        edycja 2017

 

 

 


 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!

  


 

    Księżycowy Kalendarz Ogrodnika                          2017

 

 

Wideo

Zapowiedź październikowego numeru magazynu "Mój Piękny Ogród" Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

Zapis do newslettera

 

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady