Krzewy zdobiące jesień

 • Oto kilka ogrodowych krzewów, które kończą sezon efektownym kwitnieniem, perfekcyjnie uzupełniając jesienne nasadzenia bylinowe. Ich obecność w jesiennym ogrodzie to gwarancja piękna aż do zimy.

 • Obficie kwitnący pięciornik krzewiasty (Potentilla fruticosa) jest dużym krzewem, nadającym się roślinę okrywową (zdj.: Fotolia.com)
  Obficie kwitnący pięciornik krzewiasty (Potentilla fruticosa) jest dużym krzewem, nadającym się roślinę okrywową (zdj.: Fotolia.com)
 • - Fuksja Magellana ‘Gracilis’ Fuchsia magellanica może zimować w gruncie (potrzebuje wyściółki z liści lub igliwia). Po silnym cięciu późną jesienią krzewy mocno wiosną odbijają. Kwiaty mają odcień purpurowoczerwony i rozwijają się od lipca do października. Podobny kolor mają łodygi i liście. Krzewy dorastają do ok. 1 m, czują się najlepiej na stanowiskach lekko zacienionych, żyznych.

  - Pięciornik krzewiasty Potentilla fruticosa ma zwarty, gęsty pokrój, co czyni z niego idealną roślinę okrywową lub obrzeżeniową. Mianem klasycznych określa się odmiany żółte, np. ‘Goldfinger’, dostępne są temoż odmiany białe, różowe, czerwone. Pięciornik kwitnie od czerwca do października.

   

   

  - Barbula klandońska ‘Grand Blue’ Caryopteris clandonensis ma ciemnoniebieskie kwiaty utrzymujące się od sierpnia do października. Odmiana ta osiąga 1 m, lubi stanowiska ciepłe i słoneczne, na zimę należy ją ściółkować. Wiosną krzewy mocno przycinamy, aby znów wypuściły możliwie dużo pędów kwiatowych.

  - Hortensja piłkowana ‘Blue Bird’ to niewielki krzew wysokości do 1 metra, nadający się na stanowiska słoneczne i półcieniste. Kwitnie od lata do jesieni. Kolor kwiatów zależny jest od odczynu gleby. Spotyka się kwiaty w odcieniach od różowego, przez purpurowy, po niebieskofioletowy (w kwaśnym podłożu).

  - Hortensja bukietowa ‘Limelight’ to odmiana o dużych, zbitych, gęstych kwiatach, które w trakcie sezonu zmieniają wybarwienie od jasnozielonego (na początku kwitnienia) do białego (jesienią). Pędy są stabilne i nie łamią się nawet podczas silnych deszczów. Hortensję bukietową przycinamy wiosną.

  - Perowskia Perovskia abrotanoides klasyfikowana jest zarówno jako bylina, jak i roślina drzewiasta. Jest tylko częściowo zdrewniała i przemarza w czasie ostrych zim, wiosną znów jednak odbija. Lubi miejsca suche i słoneczne. Kwitnie od lipca. 

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się

Zapraszamy do udziału w konkursie

 

 


 

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

 

 

 


 

 

 


 

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!

  


 

    Księżycowy Kalendarz Ogrodnika                          2018

 

 

Wideo

Jak uprawiać pomidory w doniczce Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady