Klon o cynamonowej korze

 • Niektóre drzewa za sprawą wyjątkowych cech wyglądu nadają się do uprawy na miejsca soliterowe. Jedną z takich odmian jest klon strzępiastokory o podobnej do brzozowej, łuszczącej się brązowej korze.

 • Klon strzępiastokory Acer griseum ze względu na swą ozdobną korę nadaje się również jako soliter sadzony na trawnikach lub obrzeżach większych grup drzew. (zdj.: Shutterstock.com)
  Klon strzępiastokory Acer griseum ze względu na swą ozdobną korę nadaje się również jako soliter sadzony na trawnikach lub obrzeżach większych grup drzew. (zdj.: Shutterstock.com)
 • Klon strzępiastokory Acer griseum to jeden z ozdobniejszych klonów o strzępiastej, łuszczącej się korze. Naturalnie występuje w środkowych i zachodnich Chinach, gdzie rośnie w lasach górskich. Do Europy został sprowadzony w 1901 roku przez E. Wilsona. W Polsce pierwsze drzewa posadzono w Arboretum w Kórniku w 1931 roku.

  Na stanowiskach naturalnych dorasta do 12 metrów, w Europie osiąga wysokość od 3 do 5 metrów i przybiera często pokrój małego drzewa lub wysokiego krzewu. Rośnie bardzo wolno, tworząc koronę szeroką do odwrotnie stożkowatej. Ma często kilka pni rozwidlających się u podstawy.

   


   

  Tworzy bardzo charakterystyczną korę barwy cynamonowobrązowej, cynamonowej lub bordowej, która już w młodości złuszcza się kędzierzawo bardzo cienkimi płatami, jak u niektórych brzóz. Szczególnie jest to widoczne na starszych fragmentach pnia. Klon ten tworzy liście złożone z trzech niewielkich listków długości 3-8 centymetrów, kształtu eliptycznego, które rozwijają się bardzo późno na wiosnę.

  Jesienią przybierają barwę intensywnie pomarańczową lub szkarłatną, czasami żółtą. Roślina ta ma płytki system korzeniowy z licznymi drobnymi korzeniami, bardzo wrażliwymi na mechaniczne uszkodzenia. Nie toleruje głębokiego przekopywania gleby, bardzo korzystnie reaguje na ściółkowanie korą lub rozdrobnionymi kawałkami drewna.

   

  Idealne stanowisko dla klonów

  W ogrodzie dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych i półcienistych. Lubi bardzo wilgotne powietrze i ciepłe stanowiska. Preferuje gleby świeże, wilgotne, o odczynie raczej kwaśnym lub obojętnym. Ładnie komponuje się pod wysokimi drzewami, ale pod warunkiem że nie będą one konkurowały z nim o wodę i składniki pokarmowe; może również rosnąć w bliskim sąsiedztwie stawów lub innych zbiorników wodnych.

  Ze względu na swą ozdobną korę nadaje się również jako soliter sadzony na trawnikach lub obrzeżach większych grup drzew. Szczególnie zimą przykuwa uwagę jego piękna kora, która ładnie prezentuje się z bylinami lub trawami.

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się
 

 

 


 

 

 


   

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

 

 

 


 

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!


Wideo

Jak wykonać ruchomy świąteczny obrazek Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady