Kwiecień w ogrodzie

 • Cięcie, nawożenie, sadzenie, rozmnażanie - kwiecień należy poświęcić zabiegom, których wykonanie wpłynie na jakość kwitnienia i owocowania roślin podczas sezonu. Oto najważniejsze kwietniowe zadania!

 • Ogród

  Pierwsze cięcie zimozielonych

  Na początku kwietnia powinniśmy wykonać pierwsze cięcie liściastych oraz iglastych krzewów zimozielonych. Przeprowadzając zabieg odpowiednio szybko, zdążymy przed początkiem wegetacji roślin. Cięcie wykonujemy starannie, zarówno
  w przypadku formowania żywopłotu, jak i odmładzania nasadzeń soliterowych
  o geometrycznych kształtach.

   

  Cięcie krzewów

  Pod koniec miesiąca możemy również przeprowadzić cięcie krzewów kwitnących przed wypuszczeniem liści. Mowa tu o krzewach kwitnących na zeszłorocznych pędach, przede wszystkim wierzbie, forsycji czy dereniu jadalnym. Dzięki cięciu, krzewy wydadzą dużo silnych młodych gałązek, na których jesienią zawiążą się świeże pąki kwiatowe.

  Pędy wymienionych gatunków skracamy o mniej więcej 1/3 długości, wyjątkiem jest wierzba miniaturowa, którą tniemy krótko, na maksymalnie trzy oczka. Kwiecień jest też odpowiednim miesiącem na cięcie róży. Jeśli w marcu przez pogodę nie rozgarnęliśmy kopczyków, należy zrobić to przed zabiegiem.

   


   

  Sadzenie roślin

  W pierwszych tygodniach kalendarzowej wiosny, punkty sprzedaży zapełniają się ogromnym wyborem roślin. Jest to świetna pora na zakup i sadzenie roślin, które

  w kwietniu dobrze się przyjmują. Przed sadzeniem radzimy jednak przymierzyć rośliny, zwłaszcza, jeśli mają służyć np. za plamę kolorystyczną lub okrywę. Najłatwiej jest to zrobić, wyciągając rośliny z pojemników i układając je na docelowym miejscu, oceniając efekt przed posadzeniem.

   

  Rozmnażamy przez odkłady

  Technika rozmnażania przez odkłady poziome nadaje się do dzielenia wielu krzewów. Zabieg rozpoczynamy od przygięcia do ziemi niezbyt zdrewniałych pędów. Środek gałęzi układamy w niewielkim rowku i przyszpilamy go do podłoża, przysypując ziemię i pozostawiając nad podłożem wierzchołek z kilkoma listkami.

  Przez resztę sezonu należy pilnować, by gleba w miejscu zabiegu była stale choć lekko wilgotna. W czasie wegetacji krzewu pęd się ukorzeni. Wiosną przyszłego roku, odcinamy pęd i sadzimy w docelowym miejscu.

   

  Sad

  Rozgarniamy kopczyki

  Kopczyki młodych drzewek usypane jesienią można już rozgarnąć. Jest to dobra okazja do inspekcji kory na pniach. W wypadku uszkodzeń, powinniśmy jak najszybciej wyciąć uszkodzoną korę, a rany posmarować preparatem ochronnym.

   

   

  Szczepimy drzewa owocowe

  Kwiecień to optymalny miesiąc na przeprowadzenie szczepienia drzew owocowych. Czynność tę rozpoczynamy najwcześniej w przypadku gatunków drzew pestkowych,
  a kończymy na wegetujących później gatunkach ziarnkowych. Małowartościowe odmiany warto przeszczepić na inne, smaczniejsze i odporniejsze.

  Jedno drzewo nadaje się do naszczepienia odmian o różnej porze dojrzewania. Podczas zabiegu należy zwrócić uwagę na dokładne związanie komponentów

  i zasmarowanie miejsc połączenia zrazu i gałęzi.

   

  Nawożenie sadu

  Przed nawożeniem roślin w sadzie, lekko spulchniamy glebę wokół drzew. Rozbicie skorupy ziemi po mrozach ułatwi roślinom dostęp do wody i rozkładającego się powoli w trakcie sezonu nawozu. Wiosną dobrze jest również rozłożyć wokół drzew obornik, choć nie powinien być on zbyt blisko pni.

  Warstwę obornika przykrywamy lekko ziemią, niwelując straty azotu oraz zapewniając lepszą mineralizację nawozu. Obornik możemy zastąpić kompostem. Starsze drzewa zasilamy pierwszą dawką nawozu azotowego.

   

  Warzywnik

   

   

  Pikowanie siewów

  Połowa kwietnia to odpowiedni czas na pikowanie papryki, pomidora czy oberżyny, podobnie jak niektórych ziół wysianych już w marcu. Siewki warzyw psiankowatych przy przesadzaniu powinny być zagłębiane w podłożu na całą długość ich części podliścieniowej. Wytworzą wówczas silny system korzeniowy.

   

  Wysadzamy rozsady

  Rozsadę wczesnych odmian kapusty, kalarepy oraz brokułów należy wysadzić do gruntu nie później niż w połowie kwietnia. Międzyrzędzia tych warzyw nadają się do uprawy sałaty w różnych odmianach, przede wszystkim kruchej, rzymskiej lub masłowej. Odpowiednio wcześnie przygotowana rozsada pod wczesny zbiór może być sadzona współrzędnie lub na przemian z sałatą. Pamiętajmy o rozhartowaniu sadzonek przez wsadzeniem.

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się
 

 

 


 

 

 


   

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

 

 

 


 

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!


Wideo

Jak wykonać ruchomy świąteczny obrazek Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady